Jak przygotować rośliny do wysyłki i jak je zapakować?

Rośliny podczas transportu narażone są szczególnie na zniszczenie. Przez ich delikatność, wymagają specjalnych warunków przewozowych (odpowiedniej temperatury, wilgotności powietrza oraz specjalnego zapakowania). W poniższym artykule znajdziesz praktyczne porady jak uniknąć niepotrzebnych uszkodzeń rośliny podczas transportu.

Rośliny, żywym towarem

Nie ulega wątpliwości, że transportowanie roślin, jest dość specyficznym rodzajem przewozu. Wieziony jest bowiem żywy i wymagający towar. Potrzebuje on zarówno odpowiedniego opakowania, jak i specjalnego traktowania podczas samego przewozu. Na uwadze musisz mieć nie tylko sposób, w jaki zostanie przetransportowana roślina, ale też to kiedy zamierzasz ją wysłać. Warto unikać okresu okołoświątecznego i wybierać dni robocze. Dzięki temu czas przewozu będzie krótszy, a roślina mniej narażona na zwiędnięcie, czy uschnięcie w trakcie transportu.

Transport roślin — odpowiednie opakowanie

Odpowiedź na pytanie, jak wysłać roślinę nie jest wcale tak oczywista i prosta. Musisz zadbać przede wszystkim o odpowiednio duży karton, co zapewni roślinie przestrzeń i ustrzeże przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dodatkowo opakowanie powinno dopuszczać stały dostęp świeżego powietrza, które zaopatrzy roślinę w tlen i zbalansuje wewnętrzny mikroklimat. Istotną kwestią jest również maksymalna stabilizacja rośliny.

Aby prawidłowo zabezpieczyć roślinę przed niepożądanymi czynnikami, warto zacząć od ustabilizowania jej korzenia. Możesz owinąć go wilgotnym papierem, zawinąć w stretch, a następnie przykleić całość do spodu kartonu za pomocą taśmy dwustronnej.

Resztę wolnej przestrzeni we wnętrzu opakowania również należy zabezpieczyć. Pomogą Ci w tym wypełniacze do pudełek, takie jak styropian, poduszki powietrzne i inne dostępne na rynku produkty.

Końcowym etapem odpowiedniego zapakowania rośliny do transportu, będzie zabezpieczenie samego kartonu. Folia babelkowa zniweluje drgania i ochroni pakunek przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Jak wysłać kwiat?

Bezpieczna wysyłka roślin wymaga także prawidłowo oznaczonego opakowania. Ponieważ transportowany jest towar wrażliwy, musisz zadbać o to, żeby przewoźnik miał to na uwadze. Kartony z nadrukiem „Ostrożnie”lub „Uwaga, towar wrażliwy”spełnią taką funkcję. Ważne jest, by informacja została zamieszczona z wszystkich stron paczki i była jak najlepiej widoczna. Dobrze sprawdzą się duże, czerwone napisy. Dzięki temu przewoźnik będzie wiedział, żeby traktować przesyłkę z większą uwagą.