Jak urządzić garaż? Pomysł na aranżacje i wyposażenie

Odpowiedź na pytanie „Jak urządzić garaż?” jest złożona. Każdy garaż musi być pomieszczeniem wielofunkcyjnym. Rzadko już kiedy służy tylko do parkowania samochodów. Aktualnie częściej może być używany jako pomieszczenie do trzymania sprzętu ogrodowego, majsterkowania, ćwiczeń czy jako miejsce spotkań. To sprawia, że garaż musi być dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. 

Zobacz także: Co posadzić wzdłuż ogrodzenia?

Jakie powinny być wymiary garażu

Wymiary garażu to kluczowa kwestia przy jego projektowaniu. Przepisy określają je, ale podane w nich wymiary są minimalne. Dlatego warto zaplanować wielkość garaży z zapasem. Komfortowy garaż jednostanowiskowy powinien mieć szerokość około 4,5 metra, a długość w granicy 6.5 metra. Z kolei dwustanowiskowy garaż powinien być szeroki na około 6.5 metra. Takie wymiary pozwolą nie tylko schować samochody, ale dodatkowo zagospodarować przestrzeń pod siebie. Wokół samochodów powinny być trzy strefy użytkowe, które po ich zagospodarowaniu powinny dawać komfort użytkowania. 

Jaką bramę garażową wybrać?

Rodzaj bramy garażowej i sposób jej otwierania ma bardzo duże znaczenie, dlatego warto dobrze zaplanować jej zakup. Bramy garażowe najczęściej otwierają się do góry, zapewniając komfort użytkowania. Bramy otwierane na bok nie są praktyczne, wymagają więcej miejsca, żeby drzwi garażowe mogły się otworzyć, w związku z tym zdecydowanie lepszą opcją są bramy otwierane do góry. Na rynku istnieją ich dwa rodzaje:

  • Bramy uchylne — otwierane i zamykane ręcznie.
  • Bramy segmentowane — mogą być otwierane i zamykane automatycznie.

Jak urządzić garaż? Oświetlenie

Kluczowym elementem każdego garażu z pewnością jest oświetlenie. Powinien być on zaopatrzony w okna, dające naturalne światło. Częstym błędem jest montaż zbyt małej ilości dodatkowego oświetlenia. Jedna lampa centralna nie jest wystarczająca, dlatego lepszym wyborem do nowoczesnego garażu będą lampy LED. Są one energooszczędne i dają dużo światła. Dodatkowo należy zainstalować oświetlenie nad warsztatem oraz innymi stanowiskami roboczymi. 

Urządzanie garażu – podłogi

Podłoga to jeden z ważniejszych jego elementów. Musi być odporna i wytrzymała, ponieważ będzie stał na niej samochód. Najpopularniejszym rozwiązaniem co do posadzki w garażu są płytki ceramiczne gresowe, odporne na ścieranie i wilgoć. Należy jednak zadbać, żeby płytki były antypoślizgowe.  Dobrym pomysłem na wykonanie podłogi jest wybór gumowych paneli lub wylewki betonowej. Zaletą gumowych paneli jest fakt, że niegroźne im upuszczenie ciężkiego sprzętu. Dlatego decydując się na mini siłownie w garażu, jest to najlepsza opcja.

Przy wykańczaniu posadzki ważne jest, żeby nie zapomnieć o odpływach. Możliwość umycia roweru czy podłogi jest sporym ułatwieniem, dlatego przyda się korytko podłogowe. Należy pamiętać, że do kanalizacji nie można wlewać środków chemicznych lub detergentów. Dlatego, jeśli chcesz z nich skorzystać, zadbaj o odpływ wody do zbiornika. Ułatwi to utylizacje i przede wszystkim zadba o środowisko.

Jak urządzić garaż – zasady 

Garaż należy podzielić na przestrzenie o osobnych kategoriach. Sprzęt ogrodowy, narzędzia czy rowery należy trzymać osobno. Wymaga to konsekwencji, ale pozwoli zachować porządek. Przedmioty używane częściej powinny być przechowywane pod ręką. Sprzęt, który jest wykorzystywany rzadziej, należy odłożyć na dalsze i wyższe półki. Taka systematyka przechowywania sprzętu zapewni porządek i ułatwi pracę, dlatego warto stosować się do wyżej wymienionych zasad.

Jak urządzić garaż jako warsztat?

Warsztat w garażu to mekka każdego majsterkowicza. Najlepszą opcją w przypadku większej ilości narzędzi będzie aranżacja warsztatu w jego tylnej części. Będzie tam więcej swobody i przestrzenni, bez ryzyka uszkodzenia samochodu. Najważniejszym elementem każdego warsztatu są meble garażowe, dlatego warto dobrać je we właściwy sposób.

  • Stół roboczy — najlepiej o rozsuwanym blacie i kontrolowanej wysokości,
  • Regały — są mocne i wytrzymałe. Stabilna konstrukcja, która pozwala na przechowywanie wielu rzeczy. Dlatego świetnie się sprawdzą np. w przechowywaniu pudeł, ale także domowych przetworów, jeśli część garażu została zaprojektowana jako spiżarnia,
  • Tablica narzędziowa — wyposażona w uchwyty na narzędzia. Można na niej umieścić narzędzia, akcesoria i zamontować oświetlenie. Bardzo dobrze się sprawdza, jeśli zależy nam na porządku, ponieważ wszystko ma swoje miejsce,
  • Półki — można je powiesić nad samym warsztatem lub w całym garażu. Bardzo dobre do przechowywania akcesoriów do samochodu takich jak płyny, oleje czy woski.

Bardzo istotnym elementem garażu majsterkowicza są gniazdka elektryczne. Można podłączyć do nich elektronarzędzia, ale też oświetlenie. 

Jak urządzić garaż jako siłownię?

Jak urządzić garaż?

Jeśli przy projektowaniu garażu myślisz o siłowni, musisz mieć dużą przestrzeń. Dlatego potrzebny będzie garaż o powierzchni od 30 metrów. W takiej przestrzeni urządzenie siłowni i wstawienie sprzętu będzie bezproblemowe. Ważne przy garażowej siłowni jest gumowa posadzka. 

Garaż może też posłużyć jako miejsce spotkań z przyjaciółmi i rodziną. Zamiast sprzętu do ćwiczeń przydadzą się stoliki, piłkarzyki i bilard, z pewnością garaż stanie się wtedy ulubionym pomieszczeniem wszystkich domowników. 

Garaż to pomieszczenie, które daje ogromne pole manewru. Nawet na niewielkiej przestrzeń, jesteśmy w stanie stworzyć przestrzeń dopasowaną do naszych potrzeb.