Co posadzić wzdłuż ogrodzenia?

Granice naszej działki wyznacza ogrodzenie, które chcemy, żeby prezentowało się pięknie już samo w sobie. Niezależnie od jego wyglądu, możemy je upiększyć, sadząc przy nim rośliny. Sprawiają one, że płot wygląda całkowicie inaczej. Pojawia się pytanie co posadzić wzdłuż ogrodzenia?

Co posadzić wzdłuż ogrodzenia?

Zobacz także: Jak urządzić garaż? Pomysł na aranżację i wyposażenie

Dlaczego warto posadzić rośliny wzdłuż ogrodzenia?

Płot, który wybraliśmy, możemy urozmaicić roślinnością. Posadzenie roślin przy ogrodzeniu ma wiele zalet. Nie tylko urozmaica wygląd naszego płotu, pełniąc funkcję dekoracyjną, ale również zwiększa poczucie komfortu i prywatności. Jeśli dom jest od strony ulicy, gęsto posadzony żywopłot, chroni naszą posesję przed hałasem i zmniejsza zanieczyszczenie powietrza. Z pewnością wygląd ogrodzenia, obsadzony roślinnością będzie w świetny sposób komponował się z naszym ogrodem.

Co posadzić wzdłuż ogrodzenia?

Pnącza

Sprawdzoną propozycją są pnącza. Oplatają się wzdłuż ogrodzenia, dlatego najlepiej posadzić je przy ogrodzeniu z oczkami. Dzięki temu nowe pędy mogą swobodnie oplatać się pomiędzy otworami.

Rodzaj pnącza zależy od tego, czy chcemy cieszyć się nim przez cały rok, czy sezonowo. W okresie letnim świetnie sprawdzi się winorośl. Z kolei przez cały rok najlepiej sprawdzi się bluszcz. Wybierając ten rodzaj rośliny, należy pamiętać, że pnącza wieloletnie, uniemożliwiają dbanie o ogrodzenie. Warto, więc zdecydować się na te z rodziny roślin jednorocznych.

Rośliny iglaste

Co posadzić wzdłuż ogrodzenia? To pytanie zadawało sobie wiele osób i zdecydowana większość z nich postawiła na rośliny iglaste. Najczęściej wybieraną roślinnością wzdłuż ogrodzenia są tuje. Ich zaletą jest ich wysokość. Posadzone gęsto odwdzięczą się zieloną ścianą wokół całej posesji! Dzięki szybkiemu wzrostowi tej rośliny, taki efekt można osiągnąć w krótkim czasie. Istotną ich zaletą jest odporność na warunki atmosferyczne. Sprawdzą się w lecie, jak i w zimie. Oprócz możliwości formowania ich kształtu nie trzeba przesadnie ich pielęgnować.

Inne rośliny iglaste, które warto posadzić zamiast tui:

  • sosna czarna,
  • jałowiec chiński,
  • świerk pospolity,
  • cis pospolity,
  • groszek pachnący,
  • fasola wielokwiatowa,
  • dynia ozdobna Cucurbita,
  • chmiel japoński.

Krzewy

Planując sadzenie roślin wzdłuż ogrodzenia, warto postawić na krzewy. Warto zdecydować się na krzewy, które osiągają odpowiednią wysokość i szybko rosną. Zbyt niskie krzewy, nie pozwolą nam skutecznie odgrodzić się od ulicy czy sąsiadów. Krzewy posadzone gęsto tworzą zwarty żywopłot. Możemy więc posadzić wzdłuż ogrodzenia rośliny kwiatowe lub liściaste. Wybierając krzewy kwiatowe, dobrym wyborem będą róże, hortensje lub hibiskusy. Decydując się na gatunki liściaste, świetnie sprawdzi się buk i grab.

Co posadzić wzdłuż ogrodzenia?

Najpopularniejsze gatunki na żywopłoty

Żywotnik thuja

Zdecydowanie najpopularniejszy gatunek roślin żywopłotowych, który nie wymaga troskliwej pielęgnacji. Jest to roślina, która radzi sobie z zimnem, jak i upałami. Warto ją posadzić wzdłuż ogrodzenia, jeśli marzy nam się piękny i gęsty żywopłot.

Berberys Berberis

Zastanawiając się co posadzić wzdłuż ogrodzenia warto wziąć pod uwagę gatunek Berberys Berbeis. Berberys to krzew kolczasty, łatwy w pielęgnacji i całoroczny. Posiada wiele kolorowych odmianach w zależności od odmiany. Nie osiąga takiej wysokości jak, chociażby tuje, jednakże świetnie wygląda posadzony w ogrodzie lub wzdłuż ogrodzenia.

Ostrokrzew ilex

Piękna całoroczna roślina, z której tworzone są najbardziej dekoracyjne żywopłoty. Ma charakterystyczne błyszcząco, kolczaste i ząbkowane liście. Ozdobne są również owoce ostrokrzewu, z których możemy stworzyć piękny i gęsty żywopłot.

Co posadzić wzdłuż ogrodzenia? Podsumowanie

Posadzenie roślin wzdłuż ogrodzenia to świetny wybór. Oprócz zalet bezpieczeństwa i zwiększenia prywatności, rośliny również wpływają na wygląd całego terenu. W dużym stopniu tworzą kompozycje między ogrodem, jak i ogrodzeniem. Jest to idealna opcja, kiedy nasz płot jest zniszczony albo jego standardowy wygląd już nas znudził.