Ogród nie musi być tylko piękny w trakcie dnia. Może on zachwycać również po zapadnięciu zmroku. W aranżacji ogrodu ważne są detale, dekoracja, ale także oświetlenie. Podświetlenie roślin w ogrodzie będzie stanowiło idealny dodatek do nocnej kompozycji naszej zielonej przestrzeni.
Oświetlenie w ogrodzie – aranżacje
Oświetlenie w ogrodzie może mieć różne formy. Wszystko zależy od tego, co sami chcemy osiągnąć oraz od specyfiki miejsca. Najpopularniejszą formą aranżacji świetlnej są lampy zewnętrzne. Najczęściej stosuje się je w oświetleniu ścieżek z kostki brukowej i drzwi.
Podświetlenie roślin w ogrodzie to kolejny pomysł, który zyskuję na popularności. Dlatego, jeśli w naszym ogrodzie znajduje się ciekawa roślinność, warto zainwestować w dobre oświetlenie. Podkreśli ono walory estetyczne naszych roślin oraz będzie idealnym elementem dekoracyjnym.
Równocześnie za element dekoracji mogą służyć lampy ogrodowe, które uwidocznią elewacje domu czy architekturę ogrodową. Dlatego posiadacze oczek wodnych czy altanek zdecydowanie powinni zamontować oświetlenie.
Zobacz także: Co posadzić wzdłuż ogrodzenia?
Podświetlenie roślin w ogrodzie
Dekoracyjne podświetlenie drzew, kwiatów i krzewów to ważna część nocnej aranżacji ogrodu. Szczególnie ciekawe efekty uzyskuję się przy oświetlaniu drzew. Drzewa i krzewy, które są wysokie, stanowią główną część ogrodu, dlatego warto podkreślić ich walory światłem.
Do oświetlenia roślin należy wybrać odpowiedni rodzaj światła, tak, żeby zaznaczyć ich detale i zalety. Świetnie na zewnątrz budynku sprawdzą się:
- oczka wpustowe
- lampy stojące na słupku
- lampy przenośne
- girlandy ogrodowe
Warto podkreślić, że rodzaj oświetlenia należy odpowiednio dobrać, zwracając uwagę na:
- wielkość ogrodu
- stylistykę przestrzeni
- dostęp instalacji elektrycznej
Oświetlenie na elewacji
Oświetlenie elewacji zapewni swobodę przemieszczania się wzdłuż domu w nocy i poprawi bezpieczeństwo. Może być także świetnym elementem dekoracji.
Najlepszą oprawą do tego celu będą reflektory umieszczone w ścianach lub kinkiety elewacyjne. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie lamp wpustowych w podbitce, które zapewniają przyjemne podświetlenie punktowe.
Oprócz kształtu i stylistyki lamp należy zwrócić uwagę na źródło światła. Kluczowym elementem będzie ciepło i barwa. Retro architektura najlepiej prezentuje się w ciepłym i delikatnym świetle. Z kolei nowoczesne budynki potrafią świetnie wyglądać w chłodnych odcieniach światła.
Architektura ogrodowa a oświetlenie
Ważnym elementem aranżacji każdego ogrodu jest architektura ogrodowa. Oczka wodne, altanki, fontanny czy pergole, bardzo często stanowią element naszej zielonej przestrzeni. Warto, więc zadbać o stworzenie dla nich kompozycji z oświetlenia, by równie dobrze prezentowały się w trakcie nocy.
Przy oświetleniu oczka wodnego świetnie sprawdzą się lampy wpustowe, które można zamontować wokół obiektu. Z kolei idealnym oświetleniem pergoli i altanki będą girlandy ogrodowe, które można zawiesić na konstrukcji. Dodatkowo przy altance warto zainstalować słupki oświetleniowe.
Zasilanie – praktyczne podświetlenie roślin w ogrodzie
Po wyborze rodzaju i wyglądu oświetlenia przychodzą kwestie techniczne. Trzeba zastanowić się nad typem zasilania. Jest dostępne kilka opcji i każdą warto rozważyć, dlatego, że nie każda lampa pasuje do danego typu zasilania.
Najbardziej popularne typy oświetlenia do ogrodu to:
- lampy podłączone do domowego zasilania
- lampy zasilane z akumulatorów
- oświetlenie solarne
Oświetlenie elektryczne daje pełną swobodę przy podświetlaniu roślin lub innych elementów. Możemy dowolnie tworzyć naszą aranżację. Jednakże, jeśli nie ma dostępu do instalacji w przydomowym terenie, potrzeba innych rozwiązań.
Nowoczesne oprawy mobilne
Zasilane są za pomocą akumulatorów, które są ładowane za pomocą kabla USB. Ich zaletą jest łatwość w zmianie aranżacji. Idealnie nadają się do podświetlenia wybranych gatunków roślin.
Lampy solarne
Jest to rozwiązanie bardzo ekologiczne i ekonomiczne. Lampy te mają wbudowane specjalne ogniwa, które przetwarzają promienie słoneczne w energię elektryczną. Ich wadą jest fakt, że w mniej słoneczne dni magazynują mniej energii, co skutkuje słabszym światłem w nocy.
Oświetlenie w ogrodzie – aranżacje przestrzeni
Jeśli chcemy oświetlić nasz ogród, małą architekturę czy elementy domu należy wszystko szczegółowo zaplanować. Dlatego, trzeba zastanowić się nad tym, co chcemy osiągnąć. Całość oświetlenia w ogrodzie musi współgrać ze sobą. Dodatkowo wybór lamp do ogrodu powinien być podyktowany wygodą użytkowania.
Warto rozważyć wszystkie typy lamp i ich zasilanie. Szczegółowo zaplanować rodzaj światła, jego ciepło i barwę. Przy oświetleniu ogrodu ważne są detale, nad którymi warto się pochylić na dłużej.
Inwestycja w światło w ogrodzie pozwoli nam cieszyć się z niesamowitego wyglądu ogrodu nocą. Zyska również i dom, którego oświetlona elewacja będzie świetnym elementem dekoracyjnym.