Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Sadzenie i uprawa goździków — co warto wiedzieć?

28 lutego 2023 Sadzenie i uprawa goździków

Goździki to piękne, wyróżniające się swoją barwą i interesującym kwiatostanem rośliny, które warto posadzić w swoim przydomowym ogrodzie. Długi okres kwitnienia, którym się charakteryzują i wielobarwność przykuwająca wzrok miłośników ogrodów sprawia, że ta nieskomplikowana w uprawie roślina jest niemalże stałym bywalcem każdego ogrodu, rabaty, klombu. Co jednak warto wiedzieć o jej sadzeniu i uprawie?

Podłoże, stanowisko, wysiew — odpowiednie warunki do uprawy goździków

Najlepsze podłoże do uprawy goździków to żyzna, ale i wilgotna gleba, najlepiej na bazie zmieszanej ze sobą gliny i piasku, który zwiększa jej przepuszczalność. Ważne, by była ona glebą o odczynie lekko zasadowym bądź obojętnym. Goździki nie tolerują gleby o kwaśnym pH.

Jakie jednak stanowisko spisze się najlepiej w przypadku goździków? Miejsce, które umożliwi im bujny wzrost i rozwój, powinno być słoneczne, aczkolwiek delikatne zacienienie nie stanowi przeszkody w tym, by cieszyć się pięknem tychże roślin ozdobnych we własnym ogrodzie.

Wysiew najlepiej rozpocząć w marcu, jednak mowa tutaj o wysiewie do pojemników. Dopiero po około dwóch miesiącach gotowe rozsady można posadzić bezpośrednio w ogrodzie na słonecznym stanowisku. Miłośnicy tychże roślin, którzy ze względu na ograniczenia przestrzeni nie mogą pozwolić sobie na przetrzymywanie sadzonek we własnym domu, często decydują się na wysiew bezpośrednio do gruntu, lecz dopiero w maju — aż do połowy czerwca, by uniknąć ostatnich mrozów i przymrozków przy gruncie. Warto odwiedzić sklep z roślinami już wcześniej i wybrać ulubione odmiany goździków do swojego ogrodu.

Na czym polega pielęgnacja i uprawa goździków w ogrodzie?

Rośliny te cieszą się ogromną popularnością ze względu na długi okres kwitnienia, szybko i bujnie rozrastające się kłącza oraz nieskomplikowany proces ich pielęgnacji. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim zimą, kiedy to warto ochronić je przed ewentualnymi mrozami z pomocą słomy lub gałązek z drzew iglastych.

W lecie rośliny te wymagają częstszego podlewania, gdyż wysuszona gleba nie sprzyja ich bujnemu i obfitemu kwitnieniu. Najlepiej podlewaniem zajmować się wieczorem lub o wczesnym poranku. Liczy się jednak umiar i dostosowanie ilości wody do warunków pogodowych. Stojąca woda w obrębie upraw przyczyni się do rozwoju grzybów i pleśni, które mogą zaatakować tę roślinę.

W sprzedaży nie brakuje również specjalistycznych nawozów, które dostarczają tymże roślinom składników odżywczych i minerałów wspierających kwitnienie.

Redakcja ocalmyogrody.pl

Nasz zespół tworzą doświadczeni profesjonaliści w dziedzinach wystroju wnętrz i budownictwa. Dzięki wieloletniej praktyce i głębokiej wiedzy, dostarczamy rzetelne porady oraz inspiracje, które pomogą Ci w tworzeniu pięknych i funkcjonalnych przestrzeni.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

kosy spalinowe
Studnie w Krakowie
Meble ogrodowe

Jesteś zainteresowany reklamą?