Załóż swój wymarzony ogród

Urządzanie własnego ogrodu to zawsze spore wyzwanie. Można oczywiście zatrudnić specjalistyczną firmę, która zaprojektuje i wykona ogród, a potem będzie jeszcze o niego dbać, ale chyba nie o to większości posiadaczy mniejszych i większych ogrodów chodzi. Dla prawdziwych pasjonatów najważniejsze jest bowiem własnoręczne sadzenie i pielęgnowanie roślin.

Prace w ogrodzie – planowanie


Prace nad ogrodem warto rozpocząć przy stole, z kartką i ołówkiem. Bardzo ważne jest, aby na planie ogrodu zaznaczyć kierunki świata, budynki czy inne budowle, drzewa i krzewy, które zostaną. Mając to narysowane, można bardzo precyzyjnie określić, które części ogrodu będą nasłonecznione, a w których będzie mniej lub więcej cienia. Dlaczego to jest ważne? Różne rośliny lubią różne warunki. Jedne fantastycznie rosną w cieniu, inne potrzebują pełnego słońca.

Co jest istotne w naszym ogrodzie?


Kolejną sprawą jest zorientowanie się, jaką właściwie ziemię mamy w ogrodzie. Może się okazać, że dla niektórych roślin, które koniecznie chcemy mieć, trzeba będzie część ziemi wymienić.
Gdy już to wszystko mamy, zaczynamy planować, gdzie co będzie. Wyznaczamy miejsce na trawnik, rabaty ogrodowe, warzywniak (o ile chcemy go mieć), ewentualnie oczko wodne.
Ostatnio modne są ogrody składające się z krzewów, drzewek i trawników. Są one dobre dla osób, które nie lubią pracy w ogrodzie i powierzają jego utrzymanie firmie.

Prawdziwi fani ogrodów zawsze będą mieć u siebie mnóstwo barwnych kwiatów i innych ciekawych roślin. Wielu z nich z pasją uprawia także różne warzywa, które też wspaniale potrafią zdobić rabaty ogrodowe. Dodatkową zaletą ogrodu warzywnego są świeże i dorodne warzywa, które urozmaicają dietę. Warto też pomyśleć o drzewach i krzewach owocowych. Można dziś kupić bardzo smaczne odmiany różnych drzewek owocowych, które nie osiągają dużych rozmiarów i świetnie nadają się do małych ogrodów.


Jak zdobyć rośliny do ogrodu? Można kupić gotowe sadzonki. Można też przygotować własne. Wśród amatorów ogrodnictwa bardzo popularne jest wymienianie się sadzonkami i nasionami. Dzięki temu można pozyskać ciekawe odmiany i gatunki roślin nie rujnując portfela. Początkujący ogrodnicy powinni wybierać odmiany, które są proste w uprawie. Jest ich całkiem sporo. Dają one dużą satysfakcję.


Krzewy i drzewka najlepiej kupować w pojemnikach. Wtedy można je sadzić w każdym terminie. Poza tym lepiej się przyjmują. Najlepiej kupować je u sprawdzonych ogrodników lub w dobrych sklepach. Koniecznie trzeba posadzić cebulki kwiatów wiosennych, które od wczesnej wiosny będą dekorować ogród.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.