Jak zbudować domek z palet dla dzieci? 

Domek z palet to niesamowita radość dla najmłodszych. W końcu każdy w dzieciństwie chciał mieć swój zabawkowy świat z dala od dorosłych. Kupno gotowych domków wiąże się z wysokimi kosztami, dlatego warto wykonać go samodzielnie. To zadanie nie jest wymagające, a z pewnością, dostarczy dużo radości i pozwoli zaoszczędzić pieniądze.

Domek z palet

Zobacz także: Podświetlenie roślin w ogrodzie – pomysły na aranżację

Domek z palet – dlaczego warto?

Domki ogrodowe mają wiele zalet. Z pewnością są ogromną atrakcją dla najmłodszych, ponieważ zapewniają im rozrywkę na długie dni w ogrodzie. Kiedy dzieci wyrosną, domek z palet może posłużyć jako miejsce do przechowywania narzędzi ogrodowych. Stworzenie i wykończenie całej konstrukcji samodzielnie, pozwala na szczegółowe zaplanowanie elementów i wyglądu domku. Dlatego nawet po wielu latach, może on być miłym urozmaiceniem naszego ogrodu. 

Zaletą samodzielnie wykonanych domków jest ich długa trwałość i odporność na zniszczenia. Dodatkowo w przeciwieństwie do wielu gotowych domków, przy których wykorzystuję się tworzywa sztuczne, samodzielne konstrukcje są w całości ekologiczne.

Koszt takiej konstrukcji jest nawet trzykrotnie niższy niż modele sklepowe.

Co będzie potrzebne do wykonania domku z palet?

Do budowy domku z palet będziemy potrzebowali kilka narzędzi i materiałów:

  • wkrętarkę,
  • wiertarkę,
  • palety,
  • szlifierkę,
  • drabinę,
  • wkręty z kołkami rozporowymi,
  • lakierobejcę lub inny środek zabezpieczający drewno. 

Ilość materiałów, takich jak palety czy wkręty zależy od wielkości domku. Jeśli budowla będzie niewielka (1 × 1 × 2), w zupełności wystarczy około 15 palet i 60 wkrętów. Przy większych konstrukcjach liczba potrzebnych narzędzi wzrasta. 

Jak zaprojektować domek z palet krok po kroku?

Przygotuj teren pod budowę

Niezwykle istotnym elementem każdego domku dla dzieci jest bezpieczeństwo. Konstrukcja musi być w miejscu do tego przystosowanym, dlatego zastanów się, gdzie chcesz rozpocząć pracę. Oczyść teren z kamieni i gałęzi, i jeśli to konieczne wyrównaj teren. Dobrym materiałem do zapewnienia stabilności będzie kostka brukowa jako fundament. Istotne jest, żeby domek był stabilny. 

Zaplanuj konstrukcje

Projekt domku z palet to podstawa, ponieważ ułatwi cały proces tworzenia. Wystarczy prosty szkic z naniesionymi wymiarami i bez wątpienia proces planowania nie potrwa dłużej, niż kilkanaście minut. Dobry projekt pozwoli uniknąć przykrej niespodzianki w trakcie budowy, dlatego warto poświęcić na to czas.

Przygotuj materiały

Przede wszystkim ważne jest przygotowanie palet. Oczyść je i wyszlifuj, żeby pozbyć się drzazg i ostrych krawędzi. Pomaluj lakierobejcą lub innym preparatem do drewna i zaczekaj, aż palety wyschną.

Zbuduj domek z palet

Sam proces budowy domku nie jest niczym skomplikowanym. Zacznij od podłogi domku. Użyj do tego dwóch palet, ustaw je na środku szerszą ścianą do przodu i skręć je ze sobą. Wykorzystaj do tego po około trzy wkręty na każdą ze stron. Dla pewności bezpieczeństwa możesz podwoić ilość wkrętów. Ścianki domu będą stworzone z czterech palet, które zostaną przytwierdzone po bokach podłogi.  

Kolejnym krokiem jest wykonanie dachu. Zacznij od wykonania dwóch spadów, a następnie połącz je ze sobą. Nałóż je na szczyt i przytwierdź do ścian. Całość konstrukcji jest już gotowa, jednakże warto pamiętać, że domki z palet można modyfikować i ulepszać cały czas. Warto dodawać nowe elementy lub powiększać konstrukcje w zależności o potrzeb. 

Wykończ domek z palet

Wykończenie domku z palet to już pełna dowolność i kreatywność. Warto zamontować w nim drzwi i okiennice. Z kolei w środku przydałoby się kilka półek i miejsce do siedzenia. Świetnym pomysłem byłoby zamontowanie tablicy do rysowania w środku lub na zewnętrznej ścianie. 

Dobrym pomysłem będzie wykończenie i udekorowanie domku w duchu ulubionej bajki dziecka. Bajki lub filmy o księżniczkach, piratach czy rycerzach dają wiele ciekawych inspiracji do pomalowania domu w charakterystyczne kolory, czy dodania elementów charakterystycznych dla danego filmu. Z pewnością dzieci same podsuną wiele kreatywnych pomysłów, które zainspirują rodziców. Wspólna praca z dzieckiem nad wykończeniem domku, to idealny sposób spędzenia wspólnie czasu. 

Najważniejsze jednak jest, żeby domek był bezpieczny. Nie musi być idealnie wykończony, ale budowla musi być pewna, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo.

Domek z palet jest ponadczasowy

Samodzielna budowa domku z palet to duża radość dla rodziców, jak i dla dzieci.  Dzieci chętnie będą spędzały w nim wolny czas. Samo tworzenie i dekoracja domku jest bardzo dobrym sposobem, spędzenia wspólnie czasu z dzieckiem. Co, jednak kiedy dziecko wyrośnie? 

Nic nie szkodzi, domek z palet może być po prostu dobrą formą dekoracji ogrodu. Ciekawy wygląd będzie się świetnie komponował z całym ogrodem. Koszta takiej budowy są zdecydowanie niższe, niż kupno gotowej konstrukcji, która i tak nie będzie tak wytrzymała. Trwałość samodzielnej pracy jest na tyle duża, że domek posłuży za dekoracje ogrodu przez wiele lat.