Kominek do salonu – pomysły i inspiracje.

Salon to dla wielu z nas miejsce relaksu i odpoczynku. Szczególnie w jesienne i zimowe wieczory, kominek w salonie staje się centrum życia domowego. Przyjemny dźwięk cicho strzelającego ognia i magiczna atmosfera, to tylko niektóre z zalet tego wyposażenia. Zapoznaj się z naszymi inspiracjami, aby wybrać dla siebie jak najodpowiedniejszy kominek do salonu.

Kominek do salonu

Zobacz także: Jak tanio urządzić mieszkanie? Pomysły i wskazówki

Kominek do salonu a kwestie techniczne

Przy wyborze kominka, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę kwestie techniczne. Warto, więc skonsultować się ze specjalistą, który pomoże nam uniknąć przykrej niespodzianki.  Ważne również jest to, aby pamiętać, że kominek musi być dostosowany nie tylko do potrzeb domowników, ale do samego domu. 

Z kwestii technicznych szczególną uwagę należy zwrócić na:

  • zapotrzebowanie energetyczne budynku,
  • rodzaj ogrzewania domu,
  • rodzaj wentylacji,
  • wielkość pomieszczeń,
  • rodzaj i sposób budowy komina.

Kominek, jako główne lub dodatkowe źródło ciepła

Kominek w salonie może być wykorzystywany w dwojaki sposób. Może stanowić funkcję okazjonalnego ogrzewania, które nie ogrzeje domu i posłuży bardziej, jako chwilowe ogrzanie salonu. Drugą opcją jest użycie go jako głównego źródła ogrzewania w domu. Wymaga to jednak ciągłego dorzucania drewna do paleniska, co może być uciążliwe ze względu na tydzień pracy. Warto dodać, że kominek nie może być jedynym źródłem ogrzewania, ponieważ zgodnie z polskim prawem nie może stanowić jedynego źródła ciepła. 

Dlatego najlepiej, jeśli jest tylko dodatkowym sposobem na ogrzanie domu.

Ogrzewanie pomieszczeń kominkiem działa na dwa sposoby. 

Pierwszym z nich jest sposób konwekcyjny, który działa wykorzystując naturalne zjawisko unoszenia się w górę gorącego powietrza. Tą metodą nie ogrzejemy jednak całego domu, a uda się tylko ogrzać salon z kominkiem i pomieszczenie powyżej. Dlatego jeśli chcemy ogrzewać cały dom za pomocą kominka, trzeba zdecydować się na system z wentylatorem. 

Polega on na rozprowadzaniu gorącego powietrza poprzez wentylatory po całym domu. Ta metoda pozwoli ogrzać dom do 400 metrów powierzchni. 

Rodzaje kominków do salonu

  • Konwekcyjny — najpopularniejszy rodzaj kominków. Wymaga częstszego dokładania drewna, ponieważ wkład kominkowy szybko się wychładza,
  • Gazowy — nowoczesny typ kominka dla osób wygodnych. Uruchamia się na pilota, nie potrzebuje opału ani regularnego sprzątania,
  • Elektryczny — idealne rozwiązanie dla osób, których pomieszczenie nie spełnia warunków do zamontowania tradycyjnego kominka. Wygodny i praktycznie bezobsługowy,
  • Z płaszczem wodnym — drewno w palenisku podgrzewa zbiornik z wodą, który znajduję się powyżej. Stamtąd gorąca woda jest rozprowadzana po całej instalacji centralnego ogrzewania. Jest to świetny wybór dla osób, które chcą ogrzać więcej pomieszczeń. 

Kominek do salonu — gdzie go umieścić?

Kiedy rozważamy zakup kominka, musimy zaplanować, gdzie będzie się znajdował. 

  • Przede wszystkim kominek w salonie powinien być zbudowany jak najbliżej komina, ponieważ przewód dymowy powinien mieć jak najmniej zagięć,
  • Trzeba uwzględnić rozmieszczenie mebli i funkcjonalność salonu,
  • Telewizor powinien być na prostopadłej ścianie od kominka. Błędne jest ustawienie telewizora na przeciwległej ścianie, ponieważ odbijający się ogień utrudni oglądanie,
  • Tradycyjny kominek waży kilkaset kilogramów, dlatego trzeba uwzględnić wytrzymałość stropu.
Kominek do salonu

Kominek do salonu a bezpieczeństwo

Niezwykle istotnym aspektem kominka w salonie jest bezpieczeństwo. Należy skrupulatnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa. 

  • Przedmioty łatwo palne takie jak meble, zasłony czy dywany, powinny być oddalone o co najmniej 80 cm od paleniska,
  • Do palenia używamy tylko drewna. Palenie węglem grozi zaczadzeniem.
  • Należy regularnie oczyszczać popielni, najlepiej po każdym użyciu,
  • Przy rozpalaniu ognia, nie można używać środków chemicznych. Dlatego najlepiej skorzystać z kartek papieru i drobnego drewna.
  • Pod żadnym pozorem nigdy nie należy zostawiać otwartego kominka bez nadzoru.

Czyste szyby w kominku

Dla wielu problemem w estetyce kominków może być osadzająca się sadza na szybie. Aby ją ograniczyć, należy palić suchym drewnem i zamontować szybę samoczyszczącą 

Szyba samoczyszcząca jest świetnym rozwiązaniem. Od wewnętrznej strony pokryte są cienką warstwą metalu. Ciepło odbija się od niej i w związku z tym temperatura w palenisku rośnie. Skutkuję to zjawiskiem pirolizy — cząsteczki sadzy pod wpływem temperatury odpadają od szyby i dopalają się w palenisku. 

Czym palić w kominku? 

Paliwo do kominka jest istotnym wyborem. Najlepiej sprawdzi się drewno liściaste, ponieważ jest najbardziej kaloryczne. W związku z tym zapewni więcej ciepła i wyższą długość spalania. Drewno z takich drzew jak dąb, brzoza, buk czy jesion nada się idealnie. Nie zawiera substancji smolistych, dlatego nie brudzi szyb. Dodatkowo zostawia po sobie mało popiołu. Jednak przede wszystkim drewno powinno być suche, a jego wilgotność nie może być wyższa niż 20%.

Podsumowanie

Kominek do salonu to świetny wybór. Pozwoli wyciszyć się i odprężyć. Stanowi także element aranżacji wnętrza salonu, prezentuje się ładnie i gustownie. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie aspekt wizualny i chwile spokoju i relaksu.