Jak tanio urządzić mieszkanie? Pomysły i wskazówki

Pytanie „Jak tanio urządzić mieszkanie?” zadaje sobie każdy. Urządzenie swoich czterech ścian zwykle wiąże się z dużym kosztem. Meble, materiały wykończeniowe, dodatki czy wynagrodzenie fachowców potrafią pochłonąć ogromną część domowego budżetu. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na to, żeby zrobić to taniej. 

Jak tanio urządzić mieszkanie?

Zobacz także: Tani remont łazienki – sposoby na metamorfozę łazienki

Jak tanio urządzić mieszkanie? Planowanie

Zanim rozpoczniesz urządzanie mieszkania przede wszystkim oblicz, jaką maksymalną kwotę możesz przeznaczyć na ten cel. Kwota nie musi być bardzo wysoka, ponieważ istnieją metody na stworzenie oryginalnego i nowoczesnego wnętrza tanim kosztem.

Malowanie i tapetowanie

Samodzielne malowanie ścian jest dobrym sposobem, jeśli chcemy tanio urządzić mieszkanie. Jesteśmy w stanie zrobić to sami co znacząco zredukuje koszta – nie trzeba płacić za wynagrodzenie malarzy. Jeśli jeszcze bardziej zależy nam na oszczędności, warto mocniej zaakcentować wybrane ściany w mieszkaniu. Nie trzeba wtedy odmalowywać całej przestrzeni, tylko konkretne części. 

Drugą metodą jest tapetowanie. To tani i szybki sposób na pokrycie ścian i usunięcie niedoskonałości. Tapety mogą być gładkie lub w różne wzory. Powinno się jednak unikać kładzenie wzorzystych tapet na każdą ze ścian. 

Jak zaoszczędzić na meblach?

Nadaj starym meblom nowe życie. Obecnie meble rodem z PRL wpisują się w dzisiejsze trendy. Dlatego, jeśli masz już stare meble, postaraj się je jakoś wykorzystać. Retro meble świetnie sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach. Warto poświęcić czas na ich odmalowanie lub renowację. Odnowi i odświeży to ich wygląd, a nam pozwoli zaoszczędzić pieniądze. Dodatkowo samodzielne odnowienie mebli daje dużą dowolność przy ich projektowaniu.

Jak tanio urządzić mieszkanie? Zainwestuj w dodatki

Dodatki to element wystroju, który potrafi odmienić każde wnętrze. Jeśli nie chcesz wydawać dużo pieniędzy, aby tanio urządzić mieszkanie, jest to świetne rozwiązanie. Nawet proste i minimalistyczne mieszkanie może zyskać charakter. Elementy dekoracji można kupić tanio lub wykonać samodzielnie. Autorska kompozycja może być nawet lepsza, niż gotowe rozwiązania. Dlatego, przy tanim urządzaniu mieszkania warto poświęcić czas na samodzielne wykonanie dekoracji. 

Jak tanio kupić oświetlenie?

Zakup lamp nie jest zwykle małym wydatkiem. Lampy potrafią być bardzo drogie i nie jest łatwo znaleźć tańsze zamienniki. Jednakże warto część naszego budżetu w nie zainwestować. Istnieją style wnętrzarskie, które stawiają na prostotę i minimalizm, do takich aranżacji industrialnych pasują lampy wiszące. Są zdecydowanie tańsze od standardowego oświetlenia, a wyglądem przyciągają uwagę i prezentują się znakomicie. 

Poza lampami wiszącymi dobrą opcją jest oświetlenie punktowe. Jest o wiele tańsze od sufitowego, a świetnie wpływa na odbiór wnętrz. 

Jak tanio urządzić mieszkanie?

Zasada DIY, czyli zrób to sam

Ważne przy urządzaniu mieszkania jest DIY. Nie warto inwestować w to, co możemy zrobić samodzielnie. Jest to bardzo budżetowy sposób na zrobienie dodatków, mebli czy pomalowanie ścian. DIY zapewni oprócz kreatywnych rozwiązań miło spędzony czas na wykonywaniu swojej własnej dekoracji. Dlatego, jeśli jesteście osobami o zdolnościach artystycznych i lubicie wykonywać własne dzieła, warto sprawić, żeby wasza twórczość znalazła zastosowanie w mieszkaniu.

Targi staroci i second handy 

Te miejsca nie kojarzą się z urządzeniem mieszkania. Jest to błąd, ponieważ to właśnie na targach staroci i w second handach można znaleźć taniej dekorację i elementy wyposażenia domu czy nawet mebli. Warto korzystać z takich sposobów próbując tanio urządzić mieszkanie. W takich miejscach często można natrafić na prawdziwe perełki i wykorzystać je w swoim domu. Oldschoolowe meble i dodatki świetnie wpiszą się w najnowsze trendy, a ponadto są w bardzo niskich cenach. 

Jak tanio urządzić mieszkanie? Przeglądając internet

Internet daje nam niesamowite możliwości przy aranżacji mieszkania. Dobrym pomysłem jest śledzenie aukcji internetowych w poszukiwaniu mebli czy oświetlenia. Używane lampy można kupić w dużo korzystniejszych cenach, niż te ze sklepów. Z meblami sytuacja wygląda bardzo podobnie. Na wielu aukcjach znajdziemy meble w niskich cenach, które idealnie wpasują do  naszego wnętrza. Nawet jeśli wymagają lekkiej renowacji, warto rozważyć ich zakup. Odnowa nie kosztuje tak wiele co nowe meble. 

Kreatywność, a nie katalogi

Postaw na wyobraźnie i bądź kreatywny. Pomysły z katalogu są super, ale jeśli dokładnie odwzorowuje się każdy element. Usunięcie kilku dodatków już zaburza kompozycję. Wykupienie całej aranżacji ze strony katalogu to gigantyczne koszty. 

Pomyśl i sam zaprojektuj swoje wnętrze. Nie musisz robić wszystkiego naraz, ale powoli i stopniowo. Własnoręczna kompozycja mieszkania daje z pewnością dużo więcej satysfakcji, niż gotowy pomysł. 

Jak tanio urządzić mieszkanie? Podsumowanie

Jak tanio urządzić mieszkanie? Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Tania aranżacja wnętrza wymaga czasu i dużo własnego wkładu, ale jest jak najbardziej możliwa. Skorzystanie z wymienionych sposobów na pewno przyczyni się do zaoszczędzenia pieniędzy i stworzenia własnego pięknego wnętrza.