Kostka brukowa

Jeżeli chcemy ułożyć podjazd lub go wymienić to powinniśmy mieć dylemat czy wybieramy betonowe płyty czy może bruk. Jest to zasadnicza różnica i od tego zależy przyszłość naszego podjazdu. I jedna opcja i druga ma swoje zalety oraz wady, a wybór zależy od tego jakie mamy upodobania oraz jak wygląda nasza posesja. Jeżeli naszym celem jest dobry wygląd oraz prestiżowy wygląd posesji to podjazd z kostki brukowej ma bardzo duże znaczenie.

Układanie kostki brukowej – jak to wygląda?

Żeby rozpocząć naszą pracę musimy wykonać wykop, który miał głębokość osiągającą przynajmniej 35 centymetrów. Kolejnym krokiem będzie wyrównanie, który pozwoli osiągnąć precyzję oraz ubić dno. Żeby porządnie ubić dno będziemy potrzebowali zagęszczarki. Jednak są to dosyć drogie sprzęty, dlatego lepszym wyborem będzie wypożyczenie zagęszczarki od firmy, która się tym zajmuje. W ten sposób możemy zaoszczędzić trochę pieniędzy. Na powierzchni, która jest ubita trzeba osadzić krawężniki, przy których używamy gęstego betonu tworząc wcześniej fundament.

Dlatego przy pomocy zagęszczarki możemy zagęszczać następne warstwy podbudowy. Musimy pamiętać zawsze o odpowiednich proporcjach, które musimy dobrać. Żeby odpowiednio wyznaczyć warstwę, a właściwie jej poziom to możemy użyć łaty brukarskiej. Te narzędzie także możemy wypożyczyć od firm, które coś takiego nam umożliwiają. Wiele takich firm ogłasza się także w internecie, dlatego powinniśmy poważnie przejrzeć sieć w poszukiwaniu tych narzędzi. Żeby porządnie ułożyć kostkę brukową będziemy potrzebowali gumowego młotka.

Będziemy mogli go wykorzystać, żeby dobić ciasno ułożone elementy. Różni się on tym od typowego młotka, że używając gumowego unikniemy zniszczenie i uszkodzenia kostki. A kostka brukowa jak możemy się domyślić zdarza się bardzo droga. Podstawę stanowi unikanie odstępów, które możemy znaleźć między kostkami. Poszczególne kostki powinny do siebie ściśle oraz równo przylegać, żeby nie powstawały znaczne przerwy pomiędzy nimi.

Zakończenie pracy

Negatywnie to wpływa na estetykę oraz ogólną prezencję naszej posesji, a na tym chyba zależy nam najbardziej. Powierzchnia, która jest przez nas ułożona powinna być scalona z podłożem przy użyciu wibratora powierzchniowego. Jednak należy pamiętać, żeby zabezpieczyć go używając do tego gumowej nakładki. W ten sposób nie uszkodzimy nawierzchni czyli kostki brukowej. Jakie są koszty ułożenia podjazdu? Do tego potrzebny będzie piasek, jego tona kosztuje kilkanaście złotych, tona tłucznia około 60 złotych, natomiast kostka brukowa to koszt 1/3 inwestycji.