Style i aranżacje łazienek – 4 elementy, na które trzeba zwrócić uwagę

Dobrze zaprojektowana i odpowiednio wyposażona łazienka jest nie tylko praktyczna, ale także stylowa. Jeśli odpowiednio zaplanujesz remont czy urządzanie wnętrza, będzie ci dobrze służyć przez wiele lat, a przebywanie w pomieszczeniu będzie przyjemnym i relaksującym doznaniem. Zwróć uwagę na kilka istotnych cech, a na pewno uda ci się stworzyć łazienkę idealnie dopasowaną do twoich potrzeb!

Zaplanuj rozkład sprzętów

Pierwszą bardzo istotną rzeczą podczas urządzania łazienki, jest odpowiednie rozplanowanie całej przestrzeni. Są pewne uniwersalne zasady, które mówią, jak dobrze rozplanować układ sprzętów w łazience, aby codzienne korzystanie z łazienki było łatwe i praktyczne. Na sedes należy przeznaczyć powierzchnię minimum o wymiarach 80 x 85 cm, aby używanie toalety nie stanowiło kłopotu. Przed wanną zadbaj o minimum metr kwadratowy wolnej przestrzeni i przynajmniej o połowę z tego przy umywalce. Te wymiary są optymalne i uniwersalne, dzięki czemu pasują do każdej łazienki. Nie znaczy to jednak, że musisz się ich sztywno trzymać. Równie dobrze możesz skorzystać z gotowych projektów na aranżacje łazienek, które można znaleźć w wielu dobrych sklepach wnętrzarskich, na przykład w MAX-Fliz. Gotowe projekty to bardzo wygodne rozwiązanie, bo nie musisz martwić się wyborem odpowiednich elementów wyposażenia.

Lepsza będzie wanna, czy prysznic?

Wiele osób w trakcie planowania urządzania łazienki staje przed trudnym wyborem – prysznic czy może lepiej wanna? Nie ma na to pytanie dobrej odpowiedzi. Natrysk sprawdzi się w małej łazience, gdzie liczy się przede wszystkim oszczędność miejsca i względy praktyczne. Prysznic jest dobry do codziennych szybkich kąpieli. To również dobre rozwiązanie dla sportowców i osób żyjących aktywnie, bo po skończonym treningu można szybko i wygodnie zmyć z siebie cały pot. Z kolei wanna to niesamowita wygoda i komfort, na który raczej decydują się posiadacze większej łazienki. Codzienne napuszczanie wody to spore zużycie wody, ale chwile spędzone w gorącej kąpieli mogą być bardzo relaksujące.

Ściany i podłogi

Urządzanie łazienki to również konieczność wyboru odpowiednich ścian i podłóg. Zazwyczaj chcemy, by było zarówno funkcjonalne jak i po prostu ładne. Ściany i podłoga w łazience różnią się nieco od swoich odpowiedników w salonie, jadalni czy sypialni. Ze względu na dużą wilgoć trzeba zastosować specjalne materiały. Jeśli nie masz czasu chodzić po sklepach meblowych w poszukiwaniu idealnych płytek, gotowe aranżacje łazienek mogą okazać się lepszym rozwiązaniem. Wystarczy wybrać styl, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom i odnaleźć wymarzoną łazienkę w odpowiednim katalogu producenta czy sklepu wnętrzarskiego.

Lustrzane odbicie!

Wszyscy wiedzą, że lustro potrafi świetnie optycznie powiększyć wnętrze. Lustro to też absolutnie obowiązkowy element wyposażenia każdej łazienki. Zazwyczaj to właśnie tam znajduje się strefa pielęgnacyjna czy kosmetyczna. Koniecznie zadbaj o odpowiednio mocne światło, najlepiej bezpośrednio w okolicy samego lustra. Wybierz też raczej model bez ramy, bo lepiej ‘wtopi’ się w otoczenie. Lustro często umieszcza się bezpośrednio nad umywalką, ale ok każdej zasady są wyjątki. Jeśli potrzebujesz inspiracji, sprawdź gotowe aranżacje łazienek, które zachwycają oryginalnym stylem wykonania.