Czym dokładnie jest styrodur?

Styrodur, to inaczej polistyren ekstrudowany (XPS). Ten właśnie materiał jest bardzo popularnym tworzywem izolującym, które wyróżnia się wieloma praktycznymi zastosowaniami, jak również ważnymi właściwościami. Materiał ten bardzo często jest porównywany do styropianu, jednakże warto wiedzieć, że między nimi są zasadnicze różnice, które sprowadzają się zarówno do procesu produkcji, jak również do parametrów. Zatem, warto wiedzieć, czym właściwie jest styroduru, jakie ma właściwości i ile może kosztować?

Co to jest styrodur?

Tak samo, jak klasyczny styropian, styrodur jest to materiał izolujący, który powstał z polistyrenu. Na etapie produkcji, zyskuje on wiele ważnych właściwości, jakich nie posiada styropian. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich technologii, jest możliwe stworzenie tworzywa lekkiego, a zarazem nienasiąkliwego, wytrzymałego i wyróżniającego się ogromną uniwersalnością. Zdecydowanie najczęściej, ten właśnie materiał jest wykorzystywany do ocieplania ścian piwnicznych oraz fundamentowych, jak również płaskich dachów i podłóg, które nie znajdują się bezpośrednio na gruncie. Sprawdza nie doskonale, również jeżeli chodzi o pomieszczenia, gdzie jest duży stopień wilgotności. Ten właśnie materiał, ponadto na szeroką Stalę, jest wykorzystywany w branży budowlanej. Styrodur służy nie tylko jako izolacja cieplna, ale również jest powszechnie wykorzystywany do tworzenia różnych elementów reklamowych oraz dekoracyjny. Obecnie możemy znaleźć polistyren ekstrudowany w różnych wariantach kolorystycznych. 

Styrodur – właściwości polistyrenu XPS, które zdecydowanie warto docenić

Polistyren ekstrudowany XPS, to uniwersalny materiał budowlany, który tak jak już wspomniano powyżej, głównie jest wykorzystywany do ocieplenia różnych powierzchni, jak również do ich ochrony przed wilgocią. Warto w swoim domu mieć właśnie styroduru, który ma wiele ważnych właściwości. 

Cena styroduru

Dzięki temu, że ten właśnie materiał ma wiele ważnych właściwości, to również jego cena jest stosunkowość. Jednakże, jego efektywność jeżeli chodzi o izolację jest aż tak duża, że z całą pewnością warto zdecydować się na to tworzywo. Cena jest zapewne uzależniona od popularności danej marki, ale zdecydowanie najważniejsza powinna być jakość wyrobu. Do tego, na cenę styroduru wpływa również odporność na naprężenie ściskające z dziesięcioprocentowym odkształceniem. Jeżeli na przykład chcemy zakupić ten materiał oznaczony jako XPS 700, to wówczas będziemy musieli zapłacić około 700 zł za metr kwadratowy.