Oświetlenie w sklepie – energooszczędne i nowoczesne rozwiązania

Nie da się stworzyć wnętrza sklepu stacjonarnego, który przyciągnie klientów, jeśli nie zadba się o właściwe oświetlenie. Równocześnie trzeba zaplanować standardowe lampy, a także rozmieszczenie opraw do podświetlenia produktów na półkach. Jakie lampy powinny trafić do sklepu? Jak wykorzystać oświetlenie do ciekawego wyeksponowania produktów? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

Do czego stosuje się lampy w sklepach?

Oświetlenie w sklepie spełnia równocześnie kilka funkcji. Przede wszystkim zapewnia komfort przemieszczania się między regałami oraz pozwala na wygodną weryfikację i obejrzenie wszystkich znajdujących się w nim towarów.

Oprócz tego lampy wykorzystuje się w ramach strategii marketingowych do jak najciekawszego zaprezentowania każdego z przedmiotu na sprzedaż. Dzięki prawidłowo dobranym lampom i źródłom światła można bowiem przyciągać wzrok odbiorców, podnieść ich zainteresowanie, co częściowo zwiększa szansę na podjęcie korzystnych dla właścicieli sklepu decyzji zakupowych.

Cały system oświetleniowy w sklepie spełnia też rolę dekoracyjną. Tworzy klimat we wnętrzu oraz wpisuje się w całościową aranżację i stylistykę przestrzeni. Nowoczesne i oryginalne lampy potrafią nawet stać się jedną z najważniejszych ozdób we wnętrzu.

Oświetlenie główne – jak dobrać lampy w sklepie?

Oba elementy – oświetlenie główne i punktowe – wymagają zastosowania odpowiednich opraw, wpisujących się w przestrzeń oraz spełniających normy BHP, dostosowane do charakteru danej branży. Zupełnie inaczej planuje się oświetlenie w sklepie odzieżowym, gdzie podstawą są walory dekoracyjne, niż w markecie spożywczym, w którym należy sprostać szeregowi wymagań sanitarnych.

W sklepach jako oświetlenie główne zazwyczaj wykorzystuje się:

  • świetlówki LED,
  • plafony,
  • reflektory na szynoprzewodach.

Pozwalają na równomierne oświetlenie całej przestrzeni oraz zapewniają komfort podczas przemieszczania się w sklepie.

Jednym z największych błędów podczas planowania systemu świetlnego do sklepu jest użycie zbyt małej liczby źródeł światła o niewystarczającej mocy. W efekcie warunki nie pozwalają na dokładne obejrzenie towarów, ani nie budują przyjaznej atmosfery.

Jak wyeksponować towary na półkach – nowoczesne rozwiązania oświetleniowe

Drugi typ oświetlenia, bez którego nie można się obyć w sklepie, to efektowne doświetlenie towarów na półkach. To od niego zależy, czy uda się już w pierwszej chwili przykuć wzrok klientów, spacerujących między regałami.

Do tego celu najczęściej używa się:

  • reflektorków,
  • oczek wpustowych,
  • taśm LED.

Reflektorki, które można znaleźć w sklepie https://lampy.it/, to niewielkie oprawy, które pozwalają na kierunkowanie światła, dokładnie tam, gdzie jest ono potrzebne. Niewielkie oczka wpustowe i taśmy LED montuje się bezpośrednio na półkach, by idealnie doświetlić każdy przedmiot.

Najważniejsze parametry źródeł światła do sklepu

Wybór opraw to jednak nie wszystko. Równie ważne jest znalezienie właściwych źródeł światła, o odpowiednich parametrach.

W wielu miejscach stawia się obecnie na energooszczędne źródła światła LED, które nie wykorzystują zbyt wiele prądu, a przy tym zachowują odpowiednie natężenie światła.

Jak dobrać właściwe źródła światła LED do sklepu? Trzeba pamiętać o kilku kluczowych właściwościach, w tym:

  • natężeniu światła,
  • temperaturze barwowej,
  • współczynniku oddawania barw.

Natężenie zależy oczywiście od rodzaju światła. Żarówki stosowane jako oświetlenie ogólne powinny dawać ok. 100-200 lx. Jeśli natomiast pragnie się wyeksponować produkty na półkach należy wykorzystać źródła światła o przynajmniej dwukrotnie większym natężeniu.

Z kolei współczynnik oddawania barw odpowiada za prawidłowe odwzorowanie kolorów wszystkich produktów na półkach. Im wyższy, tym precyzja jest większa. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w sklepach z odzieżą, kosmetykami kolorowymi lub farbami.

Odpowiednie rozmieszczenie opraw oraz zastosowanie prawidłowo dopasowanych źródeł światła sprawia, że sklep jest bezpieczny i wygodny, tworzy się w nim przyjemną atmosferę, a wszystkie towary są ciekawie doświetlone.

Nowoczesne oświetlenie w sklepie – funkcjonalność i styl aranżacji

Lampy w sklepie muszą spełniać funkcje praktyczne i dekoracyjne. Należy zatem dobierać je tak, by zapewniały komfort świetlny oraz pokazywały całą ofertę z jak najlepszej strony. Dzięki temu tworzy się idealne warunki do skutecznej sprzedaży.