Aranżacja klatki schodowej — pomysły i inspiracje 

Do aranżacji klatki schodowej jeszcze niedawno mało kto przywiązywał wagę, a przecież to bardzo istotny element naszego domu. Na próżno było szukać pomysłów i inspiracji na temat aranżacji klatki schodowej. Obecnie zmieniło się to i coraz więcej osób poświęca jej uwagę przy wykończeniu domu. Dobrze dobrane elementy dekoracji, wystroju i oświetlenia klatki schodowej potrafią odmienić i ubogacić klatkę schodową. 

Aranżacja klatki schodowej

Zobacz także: Tani remont łazienki – sposoby na metamorfozę łazienki

Jak zaaranżować klatkę schodową?

Aranżacja klatki schodowej nie musi być trudna i skomplikowana. Musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań i zdecydować się, które rozwiązanie będzie najlepsze. 

Klatka schodowa najczęściej łączy dwie strefy w domu — dolną kondygnację gdzie znajduje się salon, kuchnia i jadalnia oraz górną część z sypialniami i łazienkami. Takie rozwiązanie zachowuje balans między miejscami codziennego użytku a tymi, w których możemy wypocząć. 

Klatka schodowa może być zamknięta i otwarta. W nowszych budynkach częściej jest spotykana ta druga opcja, za to w starszych preferowana jest zamknięta wersja.

Wyciszenie klatki schodowej 

Klatka schodowa zamknięta ma jedną dużą zaletę — skutecznie wytłumia dźwięki z dolnej kondygnacji budynku. Jeśli jednak z jakiegoś powodu jej budowa nie jest możliwa lub bardziej pożądana jest wersja otwarta, możemy wyciszyć klatkę schodową.

Podstawowa zasada wyciszenia klatki schodowej jest następująca: im więcej wykładzin tym schody będą wygłuszone lepiej. 

Na stopniach warto zainstalować wykładziny, które skutecznie wytłumią kroki, dodatkowo mają właściwości antypoślizgowe.  

Na ścianach sprawdzą się grube tapety lub specjalne panele wygłuszające, które zapobiegają odbijaniu się dźwięku od ścian. 

Malowanie klatki schodowej

Aranżacja klatki schodowej nie może się odbyć bez odpowiedniego malowania. Odpowiednio dobrane barwy będą w stanie optycznie zmniejszyć lub powiększyć naszą przestrzeń. Malowanie możemy zlecić zewnętrznej ekipie, jednakże to od nas zależy kluczowy element, czyli wybór koloru. 

Najważniejsze jest to, żeby kolor klatki schodowej pasował do sąsiadujących wnętrz.  Możemy zastosować zbliżone barwy o innej tonacji lub wybrać odcień kontrastujący do innych ścian. Istotne jest także, żeby ich kolor współgrał z ubarwieniem podłogi. Obecnie w najnowszych trendach królują tonacje beżu, brązu, szarości, koralu i odcienie od różu aż po bordo. 

Na rynku dostępny jest ogrom farb, które nie dość, że świetnie wyglądają, to są trwałe i łatwe w umyciu. W większości przypadków sprawdzi się zwykły uniwersalny produkt do ścian. Jeśli w naszym domu przebywają dzieci, warto rozważyć farby odporne na szorowanie, które ułatwią zachowanie dobrego wyglądu ścian. Aktualnie dużą popularnością cieszą się farby strukturalne. Dlatego, jeśli chcemy uzyskać efekt spękań, marmurowych płaszczyzn lub artystyczny nieład, warto rozważyć ten rodzaj farb i emulsji. 

Aranżacja klatki schodowej — wybór schodów

Niezależnie czy dopiero budujemy nasz dom, czy przeprowadzamy gruntowny remont,  podczas aranżacji klatki schodowej należy zwrócić uwagę na posadzkę. Stopnie schodów i spoczniki najczęściej wykonane są z drewna lub płytek. Istotne jest, żeby ich barwa pasowała do planowanych kolorów ścian i dodatków. Świetnym rozwiązaniem jest wykładzina, która może stanowić ważny element aranżacji. Jej zaletą są też właściwości antypoślizgowe. Dlatego w domu, w którym przebywają dzieci, wykładzina z pewnością zwiększy poziom bezpieczeństwa.

Oświetlenie klatki schodowej

Wybór oświetlenia to kolejny istotny element aranżacji klatki schodowej. Obszar schodów nie jest najłatwiejszy do rozplanowania oświetlenia. Sprawia to szczególną trudność, jeśli schody nie mają dostępu do naturalnego oświetlenia. Istnieją jednak sprawdzone metody i pomysły na to, jak poradzić sobie z wyborem oświetlenia. Nie chcemy przecież prosić się o nieszczęście, stąpając po ciemnych stopniach klatki schodowej. 

Aranżacja klatki schodowej

Kinkiety

Popularnym i sprawdzonym źródłem światła są kinkiety. Rozmieszczone nad każdym pojedynczym biegiem i spocznikiem, dokładnie oświetlają pojedyncze stopnie. Mogą być uruchamiane za pomocą jednego włącznika lub indywidualnie wraz z każdym biegiem. 

Taśmy LED

W ostatnich latach, na popularności zyskują LEDowe taśmy oświetleniowe. Z łatwością zamontujemy je wzdłuż stopni — każdej stopnicy, poręczy czy przy listwie wykończeniowej. Wyglądają nowocześnie i minimalistycznie, dlatego świetnie sprawdzą się w nowych wnętrzach. 

Dekoracje na klatce schodowej

Istotnym elementem aranżacji klatki schodowej jest dekoracja. Należy zadbać o to, żeby nie zakłócała funkcjonalności, dlatego za dużo elementów dekoracji, przyniesie więcej szkody niż pożytku. Jeśli nasza przestrzeń jest ciaśniejsza, godne polecenia będą płaskie elementy dekoracji takie jak: obrazy i zdjęcia. W przestrzeniach, w których znajdują się szerokie spoczniki, możemy ustawić kwiaty i rzeźby. 

Istotne jest, aby dekoracja była tylko dodatkiem i nie zaburzyła aranżacji całego wnętrza. 

Klatka schodowa nie musi być tylko pustą i brzydką przestrzenią. Warto poświęcić jej chwilę uwagi, a aranżacja klatki schodowej może dać wiele przyjemności. Odpowiednio urządzona stanowi ważny element każdego budynku. Oprócz funkcjonalności zwróćmy uwagę na jej barwy, oświetlenie i dekoracje.