Izolacje i ocieplenia starego budynku

Właściciele i mieszkańcy domów, które dopiero są budowane powinni już na tym etapie przemyśleć sposób w jaki chcieliby go ogrzać. Zaplanowanie takich działań już na etapie budowy jest ważne, ponieważ odpowiednio dobrany system ocieplenia gwarantuje prawidłową temperaturę wewnątrz budynku oraz działający dobrze system grzewczy. W przypadku wykupienia domu typu starego budownictwa, w których system izolacyjny działa nieprawidłowo warto zastosować termomodernizacje. Na rynku jest jednak wiele możliwości do wyboru. Warto więc zastanowić się nad dobraniem odpowiedniej techniki do naszego przypadku.

Ocieplanie od nowa – jak to zrobić?

Izolacje i ocieplenia domu, które przestały spełniać swoją funkcje należy usunąć do gołych murów. Gdy zastosujemy taką metodę nie musimy zastanawiać się nad tym czy do starej instalacji można było dodać element celem usprawnienia jej działania. Wadą takiej metody jest z pewnością jej cena, bowiem ceny wykonania takiej usługi wahają się pomiędzy 10 a 35 zł/m2. Nie są to jedyne wydatki. Dodatkowo należy zamówić kontenery, do których należy składować odpadki powstałe ze ściągniętej izolacji. Całościowo, koszta na kontenery na izolację oraz kostkę brukową mogą wynieść nawet dodatkowy 1000 zł.

Ocieplanie bez usuwania poprzedniej warstwy

Istnieje również możliwość ułożenia ocieplenia budynku na już zastanej izolacji. Proces ten jest podobny do standardowego mocowania systemu izolacyjnego. Nową warstwę docieplenia przykleja się wówczas do starego tynku i odpowiednio kołkuje. Ten drugi proces jest niezbędny celem poprawnego zamontowania izolacji. W takim przypadku należy również wymienić parapety zewnętrzne na nieco szersze oraz zmienić obróbki blacharskie dachu. Trzeba to zrobić ze względu na zwiększenie się powierzchni ścian obiektu. Taki zabieg spowoduje, iż docieplona warstwa ściany zetknie się z dachem, dzięki czemu będzie w sposób prawidłowy spełniała swoją funkcję.

Zazwyczaj zaleca się zastosowanie pierwszej metody docieplania obiektów budowlanych wykonanych metodami tradycyjnymi. Pomimo wyższych kosztów renowacji, zabieg ten jest bezpieczniejszy ze względu na to, iż współczesne materiały ocieplające są wykonane z lepszej jakości materiałów. Montaż nowego systemu izolacji w budynku przynosi dużo lepsze efekty końcowe. Na podstawie tych informacji warto zauważyć, iż proces ocieplania domu jest zjawiskiem złożonym, skomplikowanym i wymagającym indywidualnego podejścia. W związku z tym warto zastanowić się nad znalezieniem odpowiedniego doradcy, który pomoże nam wybrać odpowiednią metodę ocieplenia naszego budynku.