Jak powiększyć mały ogród?

Nie trzeba nawet znać się specjalnie na architekturze wnętrz, aby wiedzieć, w jaki sposób powiększyć małe domowe pomieszczenia. Metody stosowane w takich przypadkach są dość proste. Odpowiednia gra światłem, duża ilość lamp czy rozstawienie luster na przeciwstawnych ścianach pomieszczenia to te najlepsze triki na wizualnie powiększenie metrażu wnętrza. Nie da się jednak zastosować tych wszystkich rozwiązań w przypadku zielonych przestrzeni, które też przecież bywają niewielkie. Powiększenie małego ogrodu musi więc wyglądać nieco inaczej. No to jak się za nie zabrać?

Mały ogród – wielkie planowanie

Jeżeli ogród ma naprawdę niewielki, a wręcz mikroskopijny rozmiar, zdecydowanie nie powinno się zacierać jego granic. Otaczając go wysokim murkiem lub płotkiem zbudowanym z ciemnobrązowych desek, jedynie pogłębia się problem i doprowadza się do efektu, w którym przestrzeń wydaje się jeszcze bardziej zamknięta, ciasna i nieprzyjemna.

Oczywiste jest jednak, że działkę trzeba czymś otoczyć. Do tego celu można jednak wykorzystać zwykłą delikatną siatkę, która z daleka pozostanie niemalże niewidoczna, a i tak zabezpieczy posesję przed wtargnięciem nieproszonych gości. Aby nadać jej lepszego wyglądu, można też gdzieniegdzie posadzić przy niej małe drzewka lub krzewy. Takie naturalne ogrodzenie doskonale wtapia się w tło i nie tworzy wyraźnego obrysu ogrodu.

Jak zaaranżować małą przestrzeń?

Teoretycznie w przypadku małych przestrzeni bardzo często zaleca się pójście w kierunku prostoty, czyli ograniczenie ilości zbędnych akcesoriów i zastosowanie jasnych stonowanych barw. Na domowe pomieszczenia to wszystko zadziała idealnie, ale już w przypadku ogrodów może się tak dobrze nie sprawdzić. One mają przecież inne potrzeby. A ogród wbrew pozorom zacznie wydawać się większy właśnie wtedy, gdy się go trochę urozmaici.

Monotonna przestrzeń, czyli sam zielony trawnik uzupełniony kilkoma kwiatkami, raczej nie doprowadzi do iluzji optycznej. Aby oszukać wzrok, lepiej podzielić cały ogród na kilka mniejszych części i każdą z nich porządnie zaplanować. Zróżnicowane roślinności, lekkie mebelki ogrodowe czy niewielkie lampki – każda z tych rzeczy wykreuje oddzielną strefę na posesji. Warto też zabawić się wysokościami poszczególnych segmentów i np. część działki podnieść, by stworzyć na niej skalniak.

Powiększenie małego ogrodu nie jest wcale trudne, jeżeli ma się pojęcie o tym, jak ono powinno wyglądać. A tak naprawdę każda posesja, niezależnie od jej rozmiaru, może zaprezentować się świetnie, jeżeli tylko domownicy będą się nią opiekować całym sercem.