Jak przyspieszyć kwitnienie roślin?

Zbliża się wiosna – okres, kiedy natura budzi się do życia, rośliny pokrywają się pąkami, a kwiaty powoli wychylają się z zasadzonych cebulek. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu pięknego ogrodu jak najszybciej i chcesz wiedzieć, jak przyspieszyć kwitnienie roślin, czytaj dalej.

Co zrobić, żeby rośliny rosły szybciej?


Najprostszą metodą na przyspieszenie rozkwitu roślin ogrodowych jest posadzenie ich już jesienią. O tej porze roku pracy w ogrodzie jest już mniej, dzięki czemu można z powodzeniem zaplanować, jak będzie wyglądał ogród w przyszłym sezonie i zasadzić lubiane gatunki roślin już jesienią.


Nie ma potrzeby obawiać się mrozów oraz przymrozków: gdyby roślinka zdążyła wychylić się z ziemi jeszcze jesienią, wystarczy okryć ją włókniną, aby ochronić przed zimnem. Jeśli planujemy jesienne przycinanie drzewek iglastych, można również okryć nowe rośliny gałązkami pozostałych po zabiegu przycinania.
Aby uniknąć sytuacji, gdy wiosną zastanawiamy się, gdzie jesienią posadziliśmy nowe roślinki – warto oznaczyć na przykład patyczkami, gdzie umieściliśmy sadzonki.


W ten sposób, rośliny zaczną się rozwijać, gdy tylko poczują pierwsze, wiosenne ciepło i szybko wychyną spod ziemi, aby cieszyć oko feerią barw.

Sadzenie roślin – jak, gdzie, kiedy?


Jeśli przegapiliśmy jesienną okazję na umieszczenie cebulek w ziemi – nic straconego. Można również wysadzić cebulki kwiatów jednorocznych w domu, w okolicach końca marca lub początku kwietnia. Dzięki temu, zamiast sadzenia roślinek do gruntu w drugiej połowie maja i oczekiwania na piękne kwiaty aż do miesięcy wakacyjnych, możemy już w maju cieszyć oko pięknymi kwiatami, które urosły w domu.


Do sadzenia roślin w domu należy wybrać najdorodniejsze, nieprzesuszone cebulki. Następnie trzeba wyszukać odpowiednie rozmiarowo pojemniczki, a roślinki najlepiej sadzić pojedynczo – to ułatwi późniejsze przeniesienie ich do ogrodu, a także pozwoli stworzyć różne kompozycje.


Pojemniki z roślinami, których kwitnienie chcemy przyspieszyć, należy umieścić w dość chłodnym miejscu (maksymalnie 15 stopni, jednak nie mniej niż 9-10), najlepiej zacienionym (jeśli nie mamy możliwości uzyskać takich warunków przy pomocy na przykład rolet, warto okryć roślinki papierowymi „daszkami”). Roślinki należy podlewać dwa razy w tygodniu.


Aby uniknąć zniszczenia rośliny w wyniku temperatur panujących na dworze, warto pod koniec kwietnia rozpocząć hartowanie, polegające na wystawianiu roślin na kilka godzin na dwór.
Aby wspomóc szybsze kwitnienie roślin, warto również zastosować dobrej jakości preparaty nawozowe, które dostarczą sadzonkom niezbędnych składników mineralnych, ułatwiając tym samym wzrost.