Jaką trawę do ogrodu wybrać?

Zieloną przestrzeń wokół naszego domu stanowią trawy do ogrodu. Te natomiast pełnią różne funkcje, takie jak odpowiednia nawierzchnia, tło, wypełniacz pustych miejsc wokół roślin, teren rekreacji czy miejsca uprawiania sportu. To właśnie od naszych starań zależy, jak trawy do ogrodu będą się prezentować, stanowiąc jeden z elementów wyjątkowej aranżacji przestrzeni ogrodowej. W zależności od tego, jaką funkcję ma pełnić trawnik, należy zdecydować się na określony rodzaj trawy. Podpowiadamy, jak dokonać wyboru!

Trawy do ogrodu: rodzaje mieszanek

Nie zaleca się wysiewania jednym gatunkiem traw całej przestrzeni, którą przeznaczyliśmy do wysiewu. Pojedynczy gatunek nie będzie wystarczająco odporny na wszelkie warunki pogodowe oraz klimatyczne. Odpowiednio dobrana trawa do ogrody to mieszkanka trzech lub więcej gatunków, które są zbliżone do siebie wyglądem oraz wymaganiami.

Trawy do ogrodu do terenów nasłonecznionych

Ten rodzaj mieszanki cechuje przede wszystkim odpowiednia wytrzymałość na działanie promieni słonecznych, a także mniejsze wymagania w stosunku do regularnego podlewania w czasie gorących dni. Ten typ trawy wyrasta na glebach z przewagą piasku i gliny.

Trawa do terenów zacienionych

Doskonale sprawdzi się w miejscach porośniętych drzewami, rzucających rozległy cień, a także miejsc trwale odsłoniętych od słońca. Warto pamiętać, że trawy do ogrodu tego typu wymagają sporo starań, aby rosły odpowiednio, jednak są odporne na zawilgocenie gleby.

Uniwersalne trawy do ogrodu

To jeden z najczęściej wybieranych rodzajów. Swoją popularność zyskuje przede wszystkim dzięki wytrzymałości na warunki atmosferyczne. Trawniki uniwersalne stanowią najlepsze podłoże do komfortowego przechadzania się na boso. Często stosowane są zatem na terenach rekreacyjnych w mieście czy trawnikach przy ulicach i budynkach mieszkalnych.

Ozdobne trawniki

To gratka dla miłośników estetycznych rozwiązań ogrodowych. Ozdobne trawy do ogrodu to propozycje bez domieszek roślin dwuliściennych. W składzie mieszanki ozdobnej znajdziemy między innymi kostrzewę owczą i czerwoną kępową, a także mietlicę rozłogową. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że trawniki tego rodzaju wymagają wielu starań, aby prezentowały się znakomicie. Są jednak odporne na mróz.

Sportowe trawy do ogrodu

Ten rodzaj został stworzony do zadań specjalnych. Jest odpowiednio wytrzymały, a także gęsty, co pozwala na intensywne użytkowanie nawet w najtrudniejszych warunkach. Konieczne jest jej częste, dokładne i niskie koszenie, które potęguje rozkrzewianie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *