Słupki led ogrodowe – jak je wybrać?

Każdy właściciel ogrodu doskonale wie, że jeśli chce się w nim miło spędzać czas, musi on być dobrze wyposażony w odpowiednie dodatki. Najczęściej inwestorzy zwracają dużą uwagę na takie elementy wyposażenia jak meble ogrodowe, czy też różnego rodzaju hamaki lub grille. Nie da się jednak nie zauważyć, że ogromnie ważne jest także to, aby ogród był dobrze oświetlony. Pomocne w tym zadaniu są słupki led ogrodowe. Dlaczego warto je wybrać?

Dlaczego właśnie technologia led?

Przed przejściem do analizowania konkretnych dostępnych na rynku rozwiązań w zakresie słupków ogrodowych, warto się na początku zatrzymać przy technologii led. Co sprawia, że jest ona tak często wybierana i szeroko polecana?

Przede wszystkim wiedzieć trzeba na początek to, że technologia led obecna jest w naprawdę wielu miejscach w ogrodzie. Przykładowo często wykonane są w niej lampy ogrodowe sufitowe, które montowane są na różnego rodzaju tarasach. Co konkretnie wpływa na to, że technologia tego rodzaju cieszy się tak dużą popularnością? Wiedzieć trzeba, że zarówno słupki ogrodowe, jak i lampy ogrodowe wiszące led, są niezwykle energooszczędne. Dioda led pobiera małą ilość energii, a zapewnia bardzo dużo światła. Co więcej, diody te są bardzo trwałe, więc raz kupiona lampa będzie pracowała przez wiele lat. Na koniec warto jeszcze wiedzie, że diody mają regulowaną jasność, więc przy pomocy pilota można je rozjaśniać i przyciemniać.

Jak wybrać słupki ogrodowe?

Skoro już wiadomo, z jakiego powodu powinno się wybierać słupki led ogrodowe, warto się teraz dowiedzieć, jakie powinno być ich zasilanie. Na rynku dostępne są aż trzy rozwiązania, czyli zasilanie sieciowe, bateryjne oraz z panelu solarnego. Czym się one cechują?
Zasilanie sieciowe, czyli podłączenie słupków do domowej sieci elektrycznej, to rozwiązanie najbardziej stabilne, lecz jednocześnie najmniej wygodne w wykonaniu. Niezbędne będzie bowiem podłączenie przewodem każdego słupka, co rzecz jasna wiązać się będzie z koniecznością przekopania ogródka w celu położenia przewodów.
Drugie rozwiązanie, czyli zasilanie bateryjne nie wymaga kładzenia przewodów, lecz liczyć się trzeba z tym, że akumulatory co jakiś czas należy ładować, a finalnie wymieniać. Oznacza to spore kłopoty i utrudnienia w korzystaniu z takich słupków, lecz przede wszystkim dość spore koszty.

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest słupek led zasilany z panelu solarnego. Jest to niewielki panel umieszczony na górze słupka, który w ciągu dnia pobiera energię ze słońca i ładuje małą baterię, aby po zmierzchu zasilać diodę. Trzeba jednak pamiętać że moc światła nie jest aż tak duża jak w przypadku wcześniejszych 2 rozwiązań. Podsumowując – każdy tym ma swoje wady i zalety, dlatego warto zapoznać się ze szczegółami danych lamp led.