Dekoracja nagrobna – dobór odpowiednich sztucznych kwiatów na cmentarz!

Odporne na zmienne temperatury, trwałe i solidne sztuczne kwiaty to idealny wybór na cmentarz. Na grobach sprawdzą się one o wiele lepiej niż żywe rośliny. Kompozycje ze sztucznych kwiatów na cmentarz to przede wszystkim te oparte na chryzantemach – dostępnych w różnych kolorach i wielkościach. Na grobach pojawić mogą się jednak i inne rośliny, jakie sztuczne kwiaty na cmentarz wybrać? 

Jakie sztuczne kwiaty wybrać na cmentarz?

Kompozycje ze sztucznych kwiatów na cmentarz przede wszystkim powinny być trwałe, solidne, wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz zmienne warunki atmosferyczne. Takie cechy sztucznych kwiatów sprawią, że wiązanki, bukiety czy stroiki będą przyozdabiać grób przez wiele tygodni, a nawet miesięcy – nie obsypując się, nie więdnąc i nie opadając jak wiązanki z żywych roślin.

Trwałość i solidność kwiatów to jednak nie jedyne, na co warto zwrócić uwagę, wybierając sztuczne stroiki na cmentarz. Dobrze jest też kwiaty dopasować do upodobań zmarłej osoby za życia oraz ceny, jaką chce się przeznaczyć na zakup wieńca. Nie bez znaczenia będzie też symbolika.

Jakie są uniwersalne sztuczne kwiaty na cmentarz?

Najpopularniejsze sztuczne kwiaty na cmentarz to chryzantemy. Występują one w wielu rozmiarach i kolorach, a bukiet lub wieniec z nich można zanieść na każdy grób. Do uniwersalnych kwiatów zalicza się też dalie, hortensje, mieczyki i słoneczniki. Warto jednak pamiętać, że duże znaczenie ma kolor roślin. Czerwone sztuczne wiązanki na cmentarz będą symbolem wielkiej miłości i namiętności, którą odczuwało się do osoby zmarłej. Żółcie i pomarańcze oznaczają natomiast sympatię i przyjaźń, białe sztuczne kwiaty składa się na grobach dzieci i osób zmarłych młodo. Kompozycje kwiatowe na cmentarz sztuczne dostępne są również w kolorze fioletowym.Kompozycje kwiatowe na cmentarz – sztuczne róże, storczyki, gerbery

Oprócz uniwersalnych kwiatów na cmentarz hurtownie florystyczne proponują też te, które posiadają sobie tylko przypisaną symbolikę. Tak jest np. w przypadku róż. Stroiki i wiązanki na bazie tych kwiatów zanosić powinno się tylko na groby ukochanej osoby, a także tej zmarłej nagle lub tragicznie. Lilie to kwiaty dedykowane zmarłym dzieciom, osobom młodym, ukochanym kobietom, duchownym, społecznikom, ważnym dla społeczeństwa osobistością. Sztuczne stroiki na cmentarz z kalii zanosi się na groby osób, które odeszły za wcześnie oraz seniorów.

Jakie kwiaty zanosi się na cmentarz jesienią, a jakie wiosną?

To, jakie sztuczne kwiaty na cmentarz się wybierze, warto uzależnić od pory roku. W okolicach Święta Zmarłych najlepiej wybrać wiązanki w kolorach jesiennych np. łączące bordowe chryzantemy z lekko pomarańczowymi i brązowymi dekoracyjnymi liśćmi. Latem i wiosną najlepiej natomiast postawić na sztuczne kwiaty sezonowe. Dobrym wyborem będą lilie, róże oraz uniwersalne gerbery, koniecznie utrzymane w ciepłych barwach np. jasnoróżowe, żółte, delikatnie pomarańczowe, łososiowe.

Stroik, wianek, bukiet – jaką kompozycję florystyczną wybrać?

Kompozycje ze sztucznych kwiatów na cmentarz mogą przyjmować różne formy. Najprostszą jest bukiet. Wybierając go, dobrze jest zadbać, aby był gęsty i ozdobiony np. sztucznymi gałązkami igliwia czy trawami. W wazonach zazwyczaj dobrze prezentują się wysokie kwiaty np. mieczyki. Alternatywą dla klasycznych bukietów są stroiki, wianki, sztuczne kwiaty ułożone na okrągłych plecionych koszach, a także doniczkowe rośliny.