Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Kompost w ogrodzie w aspekcie praktycznym

20 stycznia 2020

Każdy właściciel ogrodu zapewne wie doskonale, czym jest kompost. To jeden z najlepszych, najtańszych, a zarazem najskuteczniejszych nawozów naturalnych. Ale jak go przygotować? Od czego zacząć i jak go wykorzystywać?

Wykorzystanie kompostu w ogrodzie


Kompost w ogrodzie to cenne źródło naturalnych składników odżywczych, które szybko, trwale i skutecznie poprawiają kondycję gleby. Powstaje on z odpadów, w tym skoszonej trawy czy liści. Poddane naturalnym procesom, stają się one prawdziwą bombą witaminową dla ziemi. A jak taki kompost przygotować? Po pierwsze wyznaczając specjalne miejsce w ogrodzie, gdzie będzie można wszystkie odpady gromadzić. Dobrze jest takie miejsce na przykład ogrodzić drewnianymi deskami, co dodatkowo poprawi estetykę ogrodu. Ważne, aby było to miejsce schowane przed intensywnymi promieniami słonecznymi, które utleniają związki mineralne i czynią kompost mniej skutecznym. No i ważne, aby było osłonięte przed wiatrem.


Gdy miejsce jest gotowe, można zacząć je zapełniać. Ważne, aby nie tworzyć sztucznego dna. Układana w kompostowniku materia nie może leżeć w wodzie. Gdyby kompostownik miał zamknięte dno, wszystko by w nim gniło. A tak nadmiar wody spływa wgłąb ziemi i materia powoli dojrzewa. A jak ją układać? Warstwami, które nie powinny przekraczać grubości 20 cm. Każda warstwa powinna być mieszaniną elementów suchych z wilgotnymi, na przykład liści z gałązkami. Co więcej każda kolejna warstwa powinna być przesypana ogrodową ziemią, co też zapobiegnie gniciu.

Kompost – co się na niego składa?


A co można na kompost w ogrodzie wykorzystać? Przede wszystkim ściętą trawę, liście, chwasty (ale tylko te, u których jeszcze nie ma nasion), owocowe i warzywne skórki, torebki po zaparzonej herbacie, popiół po spaleniu drewna, zdrowe owoce czy szary papier. Pasuje więc tu wszystko, co tylko nie nosi oznak choroby, a co natura potrafi przerobić.


Gdy kompost jest już warstwami ułożony, należy dbać o jego napowietrzanie i odpowiednią wilgoć. Co jakiś czas, należy więc rozruszać zalegające warstwy, na przykład przy pomocy wideł. A gdy czas jest ubogi w opady, należy delikatnie całość zwilżać. Wtedy można mieć pewność, że kompost wyjdzie idealny.


Gotowy kompost w ogrodzie stosować można zarówno przed wysianiem, jak i w okresie wegetacyjnym roślin. Przed sianiem, czy sadzeniem, należy przemieszać go z przekopaną ziemią, aby dostał się w dolne jej partie. W okresie wegetacji roślin miesza się go wyłącznie z tą warstwą gleby, która widoczna jest gołym okiem. I wtedy rośliny mają prawdziwy witaminowy i odżywczy raj przez cały rok.

Redakcja ocalmyogrody.pl

Nasz zespół tworzą doświadczeni profesjonaliści w dziedzinach wystroju wnętrz i budownictwa. Dzięki wieloletniej praktyce i głębokiej wiedzy, dostarczamy rzetelne porady oraz inspiracje, które pomogą Ci w tworzeniu pięknych i funkcjonalnych przestrzeni.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

kosy spalinowe
Studnie w Krakowie
Meble ogrodowe

Jesteś zainteresowany reklamą?