Jaką donicę do ogrodu wybrać?

Rośliny w donicach prezentują się pięknie i mogą stać się wspaniałą ozdobą w zielonym zakątku obok domu. Jednak podczas wyboru pojemnika warto zdecydować się na taki, który pasuje do stylu budynku i samego ogrodu, a także do roślin. Jaki zatem warto wybrać?

Najważniejsze cechy donicy

Każda donica do ogrodu powinna być odporna na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Szczególnie gdy zamierzamy trzymać ją na zewnątrz niezależnie od pory roku i pogody. Nie powinny być też kruche czy niestabilne, przez co mogłyby łatwo się zniszczyć lub zostać przewrócone.

Warto też komponować je z roślinami. Najlepiej sprawdzi się donica do ogrodu, która jest prosta i jednobarwna. Nie będzie wtedy stanowić konkurencji dla samego kwiatu. 

Jak dobrać rozmiar donicy?

Rozmiar powinniśmy zawsze przekładać nad sam wygląd. Chodzi o to, by roślina miała jak najlepsze warunki do rozwoju. Dlatego zawsze dobieramy pojemnik pod rozmiar rośliny i z czasem przesadzamy do większych.

Odpowiednia donica do ogrodu dla krzewów i drzew ma średnicę 50 cm i wysokość mniej więcej 1/3 wysokości danej rośliny. Dzięki temu będzie stabilna i dostosowana. 

Jak wybrać materiał wykonania?

Zawsze warto stawiać na dobrej jakości materiał, który będzie trwały i odporny. Obecnie na rynku jest dostępna donica do ogrodu wykonana z:

  • Terakoty i gliny – nadają się najbardziej do roślin z ciężkimi częściami naziemnymi. Cenowo mieszczą się w granicach 150-350 zł. Łatwo odparowują po obfitych opadach, ale równocześnie mogą doprowadzić do przesuszenia systemu korzeniowego.
  • Ceramiki – cena wynosi min. 200 zł. Są dosyć kruche, więc przeważnie nie zaleca się do ogrodów dużych modeli. Za to małe mogą nadać się o wiele lepiej. Trzeba jedynie zadbać o to, by nie brakowało w nich dziurki.
  • Kamionki – zapewniają dobrą ochronę korzeni. Są masywne i trwałe.
  • Kamienia – są trwalsze od kamionkowych, ale jednocześnie też droższe.
  • Drewna – wymaga najwięcej pielęgnacji i regularnego impregnowania np. olejem lnianym. Poza tym może być konieczne ocieplanie ich z zewnątrz i w środku.
  • Plastiku – są najtańszym rozwiązaniem. Prostokątne skrzynki pozwolą na łatwe rozmieszczenie roślin wilgociolubnych,

Podsumowanie

Podczas wyboru donic do swojego własnego ogrodu, warto kierować się powyższymi kwestiami. Dzięki temu najlepiej dostosujemy pojemniki pod rośliny, które zamierzamy trzymać w swoim zielonym zakątku. Istotne jest zatem to, by patrzeć nie tylko na wygląd, ale także materiał wykonania oraz rozmiar.