Modne pomysły na zadaszenie tarasu

Zadaszenie tarasu konstrukcją z drewna ma swoje walory praktyczne. Chroni przed deszczem, nadmiernym słońcem, a przy tym pełni funkcję dekoracyjną. Z tego względu zadaszenie tarasu będzie nie tylko komfortowe, ale i modne. Dowiedz się, w jaki sposób wykonać dach na tarasie. 

Drewniane zadaszenia tarasu – jaki projekt wybrać?

Kluczową kwestią jest położenie tarasu, jego wielkość i efekt, jaki chcemy osiągnąć. Taras może być tylko częściowo zadaszony lub regulowany. Nie bez znaczenia są również warunki atmosferyczne, jakie panują na danym terenie i przed czym chcemy odsłonić się w trakcie letniego wypoczynku: od słońca, wiatru, intensywnego deszczu. 

Warto zastanowić się, czy stelaż tarasowy ma również pełnić funkcje pergoli, na której można zawiesić donice z kwiatami lub posadzić przy niej pnące rośliny. Funkcja dekoracyjna również ma znaczenie przy budowie drewnianego zadaszenia tarasu

Z tego względu należy zastanowić się, na jakich podporach ma zostać postawiony taras i jakie boki ma posiadać:

  • wsporniki z bali, 
  • niski płot, 
  • pergole, 
  • ściany żaluzjowe. 

Dlaczego do konstrukcji najlepiej wybrać stelaże i ogrodzenia drewniane? Jest to ponadczasowy materiał, który pięknie wpisuje się w infrastrukturę budynku. Ponadto drewno wzmaga poczucie przytulności, czego nie dają np. podpory czy ogrodzenia stalowe i całkowicie kryte. 

Jakie drewniane zadaszenie tarasowe wybrać?

Obecnie raczej odchodzi się od całościowego zakrywania tarasu na przykład dachówkami. To z prostego powodu – taras ma chronić i tworzyć miejsce komfortowego wypoczynku, ale nie ma całkowicie przysłaniać naturalnego światła słonecznego. 

Z tego względu nowoczesne projekty drewnianych zadaszeń tarasowych złożone są z deskowania, na które mocuje się płyty z bezbarwnego poliwęglanu lub ze szkła. Takie zadaszenie chroni przed deszczem oraz uporczywym słońcem, ale jednocześnie sprawia, że na taras nie przedostają się promienie UV. Ponadto wnętrze jest oświetlone naturalnym światłem słonecznym. 

Na jakie modne zadaszenie tarasowe się zdecydować? Wszystko zależy od indywidualnego gustu oraz estetycznych potrzeb. Obecnie najmodniejsze są:

  • drewniane zadaszenia z poliwęglanem – najbardziej funkcjonalne rozwiązanie, które chroni wnętrze, a jednocześnie wprowadza naturalne światło. 
  • drewniane zadaszenia z materiałowymi markizami – materiałowe zadaszenie wprowadza nadmorski klimat i świeżość lata. Ponadto jest to zadaszenie tarasu, które łatwo można zdemontować lub złożyć na czas niepogody. Niestety kiepsko sprawdza się przy silnych wiatrach. 
  • przeszklone zadaszenia – zamiast poliwęglanu używa się hartowanego szkła. Minusem takiego rozwiązania jest fakt, że przez szkło przenikają promienie słoneczne, przez co wnętrze tarasu się nagrzewa. 
  • pergole – taras nie jest przykrywany, gdyż celem takiego zadaszenia jest naturalne wkomponowanie w niego roślinności pnącej. Sprawdzają się tutaj doskonale winorośla lub bluszcz. 

Ile kosztuje drewniane zadaszenie tarasu?

Koszt wykonania drewnianego zadaszenia tarasowego zależny jest od użytych komponentów i ostatecznej bryły. Cena takiej inwestycji – wraz z robocizną – waha się od 2 do nawet 12 tysięcy złotych. Wpływ na cenę ma również design wybranego projektu.