Jakie hamaki do ogrodu sprawdzą się najlepiej?

Coraz więcej osób decyduje się umieścić w swoim ogrodzie hamak. Modę na hamaki do ogrodu zawdzięczamy Krzysztofowi Kolumbowi. To bowiem właśnie on sprawił, że te wiszące łóżka stały się znane i lubiane w Europie. Jakie hamaki do ogrodu sprawdzą się naprawdę dobre? Na co zwrócić uwagę, chcąc kupić hamak, który posłuży więcej niż jeden sezon?

Co uwzględnić, wybierając hamaki do ogrodu?

Chcąc kupić hamak do ogrodu, uwzględnić należ przede wszystkim:

  • miejsce, w którym zamierzamy korzystać z hamaka – czy będzie to taras, czy przestrzeń w ogrodzie;
  • to, kto będzie korzystał z hamaka – inny model kupimy bowiem dla dzieci, inny będzie odpowiedni dla osób dorosłych. Hamaki dla dorosłych powinny mieć długość minimum 3,5 metra. W przypadku modeli dla dzieci wymiar ten może być o metr mniejszy. Dostępne są również modele, z których jednocześnie może korzystać więcej niż jedna osoba. Są to tak zwane hamaki kolumbijskie, które wyróżniają się bardzo grubym splotem;
  • materiał – to, z jakiego materiału wykonany został hamak wpływa na jego trwałość. Pod tym względem najlepiej wypadają hamaki z płótna oraz bawełny. W sprzedaży dostępne są też te z poliestru, nylonu oraz polipropylenu. Ten ostatni materiał wykorzystywany jest w przypadku hamaków siateczkowych;
  • kolor.

 

Jeśli chodzi o kolor hamaka, to szczególne polecane są te ciemniejsze. Dzięki temu ewentualne zabrudzenia – których trudno uniknąć, jeśli korzystamy z hamaka regularnie – nie będą tak mocno widoczne. Trzeba bowiem pamiętać, że nie upierzemy hamaka w pralce. Uniemożliwiają to mocowania, których na ogół nie można zdemontować.

Ile powinno wynosić obciążenie hamaka?

Kupując hamak, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jego maksymalne dopuszczalne obciążenie. W przypadku modeli dla dorosłych wynosi ono najczęściej 100 kilogramów. Bardzo ważne jest, aby hamak posiadał certyfikat bezpieczeństwa. Jest to szczególnie ważne, jeśli korzystać mają z niego dzieci.

Czy stelaż do hamaka jest potrzebny?

Jeśli mamy gdzie umocować hamak, stelaż nie jest niezbędny. Zdecydowana większość osób decyduje się jednak na zakup stelaża, znacznie zwiększając możliwości ustawienia hamaka w ogrodzie. Wybierając stelaż, warto pamiętać, że dzisiaj dostępne są modele z różnymi udogodnieniami. Ciekawą propozycją jest ten, który można dopasowywać do długości hamaka. Tym samym jeden stelaż można wykorzystać do montowania hamaków dla dorosłych, jak i hamaków dla dzieci. Dostępne stelaże różnią się materiałem, z którego zostały wykonane. Postawić można na te metalowe, które są odpowiednio zabezpieczone przed korozją, jak i te z drewna. Te drugie są wyjątkowo stylowe i stanowią świetną ozdobę ogrodu. Decydując się na nie, trzeba jednak pamiętać, że wymagają regularnej konserwacji. Warto je również schować na zimę.

Hamaki do ogrodu to szeroka grupa produktów cieszących się coraz większą popularnością. Pamiętając o naszych wskazówkach, można kupić idealny hamak, który posłuży długo i nigdy nie zawiedzie.