Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Jak powstaje ekogroszek i czym się charakteryzuje?

13 grudnia 2021 Jak powstaje ekogroszek

Węgiel to wciąż popularna metoda ogrzewania pomieszczeń. Jest to wydajne paliwo i relatywnie niedrogie. Należy jednak pamiętać, że węgiel węglowi nierówny. Wysokiej jakości paliwo powinno być energetyczne, nie spiekać się, mieć niską zawartość wody. Przy wyborze ekogroszku trzeba zwracać uwagę na parametry oraz na indeks rogi. Jakie parametry określają wydajny ekogroszek?

Jak powstaje drobny węgiel do kotłów z podajnikiem?

Ekogroszek ma niewielką granulację, dzięki temu z powodzeniem używany jest do kotłów z podajnikiem. Pozwala to zautomatyzować ogrzewanie budynków i pomieszczeń. Węgiel dozowany jest powoli, zapewnia to optymalne wykorzystanie paliwa, utrzymywanie pożądanej temperatury i ogranicza emisję paliwa. Ekogroszek to rozdrobiony węgiel, pozbawiony miału. Powinien mieć niską wilgotność i odpowiedni indeks rogi. W procesie tworzenia ekogroszku usuwana jest część substancji toksycznych, dzięki temu jest to paliwo mniej uciążliwe niż zwykły węgiel.

Jakie właściwości ma wysokiej jakości ekogroszek?

Wartościowe paliwo do kotłów powinno być wysoce energetyczne i mieć odpowiednią granulację. Niska wilgotność opału sprawia, że spalanie jest wydajne, a emisja gazów mniejsza. Warto też zwrócić uwagę na zawartość siarki. Dobrej jakości węgiel charakteryzuje się niskim stężeniem tego pierwiastka. Za spiekalność odpowiada indeks rogi, który powinien być niski. Innym niskim parametrem jest zawartość procentowa popiołu po spalaniu paliwa. Im mniejsza, tym lepszej jakości węgiel.

Co kryje się pod indeksem rogi?

Każdy opał powinien mieć określoną wartość powstawania spieków. Spieki to węgiel, który zostaje po procesie spalania. Za pomocą indeksu rogi określa się spiekalność paliwa, jakim jest ekogroszek. Ta wartość oscyluje między 0, a 30. Im mniejsza, tym lepszej jakości paliwo. Wysoka wartość współczynnika sprawia, że węgiel pali się dobrze, daje dużo ciepła, ale powstaje dużo spieków. Na powstawanie spieków wpływają też inne czynniki, między innymi budowa kotła oraz proces spalania.

Jak ustawienia pieca wpływają na powstawanie spieków?

Piece wysokiej klasy charakteryzują się lepszym wykorzystaniem ciepła powstałego ze spalania paliw, mniejszą emisją gazów do atmosfery oraz powstawaniem mniejszej ilości spieków. Poza indeksem rogi, na spiekalność wpływają też ustawienia pieca oraz nadmuchu. Większa ilość powietrza, która dostaje się do kotła podczas spalania węgla, polepsza proces. Przy opale o niskiej spiekalności warto zwiększyć nadmuch i ustawienia kotła, jeśli zauważy się powstanie spieków. To działanie powinno wyeliminować problem.

Redakcja ocalmyogrody.pl

Nasz zespół tworzą doświadczeni profesjonaliści w dziedzinach wystroju wnętrz i budownictwa. Dzięki wieloletniej praktyce i głębokiej wiedzy, dostarczamy rzetelne porady oraz inspiracje, które pomogą Ci w tworzeniu pięknych i funkcjonalnych przestrzeni.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak pozbyć się moli z domu? Najlepsze sposoby na ochronę odzieży
Jak pozbyć się myszy z domu? Sprawdzone i szybkie rozwiązania
Jak zwiększyć wilgotność w domu? Praktyczne wskazówki

Jesteś zainteresowany reklamą?