Okna do domu energooszczędnego

Kiedy mieszkałam w małym mieszkanku w bloku zawsze marzyłam o wybudowaniu własnego domu. Nie tylko dla siebie, ale również dla mojej rodziny, dla mojego męża i wspaniałych dzieci. Mieszkanie w bloku, zwłaszcza w dobrej lokalizacji ma swoje plusy. Wszędzie jest blisko, do szkoły, do przedszkola, do pracy, do galerii, po zakupy.

Dom czy mieszkanie? Co jest lepsze?

Jak nie ma pogody albo samochód nie chce odpalić zawsze można skorzystać z komunikacji miejskiej albo taksówki, w ostateczności można pójść pieszo. Mieszkają w domku poza miastem w tej kwestii będzie już dużo trudniej. Jednak mieszkanie w bloku ma również swoje minusy. Przede wszystkim jesteśmy zamknięci w małej przestrzeni. Jak jest ładna pogoda to co najwyżej możemy otworzyć sobie okno, a ci szczęśliwcy, którzy posiadają balkon.

Uwzględniając to, że nie jesteśmy jedynymi mieszkańcami bloku, wokół dobiega nam hałas sąsiadów. Pół biedy jak są to zwykłe codzienne hałasy. Gorzej gdy sąsiedzi zdecydowali się w sobotnie popołudnie bądź niedzielny poranek na rozpoczęcie remontu. Ze snu lub odpoczynku wyrywa nas wtedy odgłos młota, bądź innych równie głośnych urządzeń.


Mając dość wszelkiego rodzaju hałasów i utrudnień zdecydowaliśmy się z całą rodziną na poświecenie tych pozytywnych rzeczy wynikających z mieszkania w bloku i wybudowania domku.

Oszczędzanie a własne cztery kąty


Mając nieduży budżet zdecydowaliśmy się na wiele oszczędności. Wiele naszych marzeń musieliśmy poświęcić na rzecz tańszego i bardziej praktycznego rozwiązania. Jednym z takich marzeń były ogromne okna. Montaż i późniejsze utrzymanie ogromnych okien w salonie, było by zbyt drogie i pochłonęłoby ogromną część naszego budżetu. Dlatego nasze okna do domu energooszczędnego zostały dokładnie przemyślane.

Nasz wybór padł na okna trzyszybowe. Pomiędzy szybami został umieszczony gaz, natomiast pozostałe wypełnienie stanowią kształtki styropianowe i piana poliuretanowa.Jest to jedno z najnowszych udogodnień przynoszące duże oszczędności.Korzyściami z zastosowania tego rozwiązania są znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania oraz zdecydowanie lepsza termoizolacja.

Dzięki zastosowaniu potrójnych uszczelek okna również są lepiej wyciszone, co wpływa znacząco na komfort mieszkania. Duże znaczenie w wyborze okien do domu energooszczędnego miało również ich rozmieszczenie. Zdecydowaliśmy się na największe okna po stronie nasłonecznionej, tak aby słońce dawało dodatkową energię. Im większe okna są zamontowane po stronie słonecznej tym większe zyski energetyczne są promieniowania słonecznego. Według mnie zasada jest prosta salon w domu zawsze powinien być skierowany w słoneczną stronę.