W czasie mrozów, kiedy ziemię przykrywa gruba warstwa śniegu i lodu, ptaki mogą mieć ogromne trudności ze znalezieniem pożywienia. To ciężki czas dla naszych skrzydlatych przyjaciół, dlatego warto im pomóc i regularnie dostarczać pokarm. Zobacz, jak dokarmiać ptaki, aby wspierać ich zdrowie i dobrostan.
Wskazówki dotyczące karmnika dla ptaków – jak go przygotować?
Karmnik powinien być dopasowany do gatunku ptaków, dlatego zanim zawiesisz odpowiednią budkę, zastanów się, jakie ptactwo chcesz gościć. Gołębie, kosy, sroki, a może sójki? W takim wypadku wybierz większą konstrukcję – najlepiej ze spadzistym daszkiem z okapem, który zapobiegnie zamakaniu pokarmu. Możesz zbić karmnik samodzielnie, dostosowując jego rozmiar do gatunków ptaków, które chcesz przyciągnąć. Wystarczy kilka desek, gwoździe lub wkręty oraz podstawowe narzędzia stolarskie. Aby ułatwić czyszczenie, połóż aluminiową lub plastikową tackę. Zadbaj również, aby karmnik był umieszczony w bezpiecznym miejscu – z dala od drapieżników.
Jak dokarmiać ptaki zimujące? Z głową!
To, jakie ziarna dla ptaków zimujących wybierzesz, zależy przede wszystkim od gatunków, które chcesz gościć. Uniwersalnym wyborem na okres zimowy są ziarna słonecznika czy płatki owsiane skropione olejem. Jeżeli Twój ogród lub balkon odwiedzają wróble, zaopatrz się w proso i drobne kasze. Grube kasze są natomiast przysmakiem gołębi. Sikory uwielbiają natomiast łuskany słonecznik i nieosoloną słoninę. Pamiętaj, aby taką słoninę wymienić co dwa tygodnie! Równie dobrym pomysłem jest wymieszanie smalcu z nasionami – taka mieszanka jest bardzo lubiana przez dzięcioły czy sroki.
Gotowe mieszanki dla ptaków – czy to dobry wybór?
Jeżeli nie chcesz tracić czasu na samodzielne komponowanie posiłków dla ptaków, możesz wybrać gotowe mieszanki dla ptaków lub kule tłuszczowe, które zawierają pszenicę, słonecznik, minerały, kukurydzę i inne składniki, które są ze sobą połączone tłuszczem zwierzęcym. Tak powstała masa przybiera kształt kuli i może być łatwo umieszczona w karmniku.
Co powinny zawierać zdrowe mieszanki dla ptaków?
-
Nasiona słonecznika – bogate w tłuszcze, zapewniają ptakom dużo energii.
-
Proso – lekkostrawne i bogate w węglowodany.
-
Orzechy – niesolone i nieprażone dostarczają białka i zdrowych tłuszczów.
-
Owsiane płatki – dobre źródło węglowodanów.
-
Ziarna zbóż, np. pszenica, owies czy kukurydza – mogą stanowić część diety większych ptaków.
Aby mieszanka była wartościowa dla ptactwa, należy unikać nadmiaru soli, ponieważ zbyt duże ilości w organizmie mogą prowadzić do odwodnienia i sprzyjać rozwojowi chorób. W żadnym wypadku nie podawaj resztek jedzenia – pieczywa, ciast, serów czy wędlin. Produkty spożywane przez człowieka mogą być toksyczne dla ptaków. Równie groźne są spleśniałe pokarmy, które sprzyjają zatruciom i infekcjom.
Pamiętaj, że jeżeli zdecydujesz się na dokarmianie, powinieneś to robić regularnie! Ptaki częstokroć pokonują duże dystanse, aby dolecieć do karmnika, dlatego jeżeli będzie on pusty, mogą być zbyt wyczerpane, aby udać się na poszukiwanie jedzenia!
Artykuł sponsorowany