Mszyce należą do jednych z najbardziej uciążliwych szkodników roślin. Walka z nimi jest żmudna, a szkody, jakie potrafią wyrządzić, mogą zniweczyć naszą całosezonową pracę w ogrodzie. Na szczęście, istnieje kilka skutecznych sposobów na to, aby szybko rozpoznać inwazję mszyc oraz na to, aby dość szybko wyprosić tych nieproszonych gości z naszych upraw. Jak pozbyć się mszyc z ogrodu?
Jak wyglądają mszyce?
Mszyce to niewielkie owady (długość ciała nie przekracza jednego centymetra). Osiadają na roślinie i poruszają się po niej w wolnym tempie, powoli ją zjadając. Mają długie i delikatne nogi, widoczne gołym okiem. Na całej długości swojego ciała mają biały nalot. Nie mają pancerza, ich tkanki są miękkie, a kształt obły.
Jak rozpoznać, że rośliny został zaatakowane przez mszyce?
Mszyce pojawiają się w ogrodzie już na początku wiosny, wraz z pojawieniem się pierwszych części zielonych roślin. Jak rozpoznać, że roślina została zaatakowana przez mszycę? Najczęściej, na początku widzimy, że rośliny uległy niezwykłemu osłabieniu, zahamowany zostaje ich wzrost, a nowe pędy nie pojawiają się. Na liściach pojawia się nalot, określany czasami jako lepki śluz. Ten śluz przyciąga niestety grzyby, dlatego działania polegające na zwalczaniu mszyc powinny zostać podjęte jak najszybciej. Poza śluzem na liściach i osłabieniem rośliny, ogrodnicy obserwują również, że mszyce składają jaja w okolicach pędów wierzchołkowych roślin, a także w pobliżu samych kwiatostanów i pąków.
Jak zwalczyć mszyce – naturalne sposoby
Istnieje szereg naturalnych sposobów na to, aby odstraszyć mszyce. Należy do nich odpowiednie rozplanowanie wysiewu nasion w ogrodzie. Na przykład, planując ogród, należy zarezerwować sobie odpowiednio dużo miejsca na miętę, lawendę, majeranek, piołun a także na tymianek, czosnek lub na nasturcje. Te rośliny wydzielają intensywny zapach, który jest odstraszający dla mszyc. Należy więc sadzić lub wysiewać te aromatyczne gatunki roślin pomiędzy docelowymi uprawami, takimi jak na przykład pomidory.
Wykorzystanie naturalnych szkodników mszyc
Kolejny naturalny sposób na tępienie mszyc z ogrodu to zaproszenie do naszego domostwa biedronek. Biedronki zjadają je dość skutecznie. Jak zwabić biedronki? To proste! Wystarczy spryskać rośliny wodą z cukrem. Niestety, wbrew powszechnemu mniemaniu, z mszycami nie walczą mrówki. Tak naprawdę oba gatunki dobrze się wspierają w przyrodzie: mszyce tworzą spadź, z której korzystają mrówki. W zamian za korzystanie ze spadzi, mrówki odstraszają naturalnych szkodników mszyc.
Opryski w walce z mszycami
Innym sposobem na zniszczenie mszyc jest pozbycie się ich mechaniczne. Wystarczy do tego kawałek papierowej serwetki i strumień wody. Jest to niestety niewykonalne przy dużych uprawach. Dlatego zdecydowanie poleca się zaprzyjaźnić z opryskami. W sklepach znajdziemy specjalistyczne płyny, które można rozcieńczyć z wodą i spryskiwać takim roztworem rośliny. Ważne jest, aby robić to albo wczesnym rankiem, albo wieczorem, gdy nie świeci już słońce. Nie należy też dokonywać oprysków w czasie deszczu. Szukając odpowiednich preparatów na mszyce, warto wybierać zarówno wśród tych selektywnych, jak i nieselektywnych. Nie należy obawiać się o bezpieczeństwo naszych upraw podczas stosowania tego rodzaju płynów. Te dostępne w oficjalnych sklepach są dobrze przebadane pod kątem ich potencjalnego toksycznego wpływu na rośliny.