Palisady, czyli sposób na zadbany ogród

Palisady, czyli wsparcie przy aranżacji przestrzeni w ogrodzie i na działce

Aranżacja przestrzeni w ogrodzie czy na działce wymaga czegoś więcej niż dobrego pomysłu. Owszem, zaplanowanie przestrzeni łącznie z nasadzeniami i małą architekturą ogrodową jest ważne, ale liczą się detale. Relaks na świeżym powietrzu będzie jeszcze większą przyjemnością, gdy będzie można usiąść w przytulnym i starannie urządzonym otoczeniu. Bez względu na wielkość ogrodu, zawsze warto wytyczyć ścieżki. Kręte czy proste dodają uroku, pełniąc zarazem funkcję ochronną dla trawników czy rabatek kwiatowych. Do zaznaczenia granicy ścieżki idealnie sprawdzą się palisady ogrodowe. Gustowne, solidne i nie ograniczające przestrzeni.

Materiał na palisady

Dawniej palisady powstawały wyłącznie z drewna. Dziś zaś, kiedy szczególne znaczenie ma trwałość, lepiej wybrać inne rozwiązanie. Oczywiście prawdziwe drewno jest efektowne i skromne jednocześnie, ale ma kilka wad. Przede wszystkim nie należy do najtrwalszych materiałów. Odporność na działanie czynników atmosferycznych i upływ czasu jest dużo mniejsza niż w przypadku betonu. Impregnacja drewna, zwłaszcza elementów wbitych w podłoże, stanowi ochronę na dość krótki czas. Ogrodowe palisady betonowe zaś są odporne na zmienne warunki atmosferyczne oraz ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Użytkownicy cenią je za solidność, dokładność wykonania oraz szeroką paletę kolorów i odcieni. Palisady ogrodowe dostępne są także w kolorze naturalnego drewna – krajowego i egzotycznego – co pozwala dopasować je do pozostałych elementów ogrodowej architektury oraz drzew i innych nasadzeń.

Rabaty i grządki

Palisady ogrodowe sprawdzają się przy tworzeniu grządek i rabatek. Stąd chętnie sięgają po nie osoby planujące warzywniak i ci, dla których ogród nade wszystko kojarzy się z kwiatami. Także krzewy w otoczeniu palisad prezentują się okazale. Skalniak? Palisady i obrzeża palisadowe ułatwiają utrzymanie go w doskonałej formie. Gustowny płotek? To następna z propozycji.

Jakość i powtarzalność

Organizując przestrzeń w ogrodzie czy w niewielkim parku, warto postawić na palisady z betonu. Trzeba tylko wybrać produkty wysokiej jakości, wykonane z odpowiedniej mieszanki kruszyw. Jakość to też wymiary zgodnie z opisem. Oferta też winna być na tyle szeroka, by można było znaleźć palisady, obrzeża czy kostkę zgodne ze stylem ogrodu. W poszukiwaniu inspiracji przy aranżowaniu przestrzeni ogrodowej czy na działce, dobrze jest sprawdzić, to co ma do zaoferowania firma Jadar. Od założenia firmy w 1989 roku do dziś katalog produktów Jadar inspiruje każdego, kto chce choć trochę okiełzać ogród, działkę czy warzywniak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.