Projekty domów 5-pokojowych

Nasza działka pod budowę wyróżnia się znaczną powierzchnią, umożliwiającą wzniesienie budynku o dużym metrażu? A może zależy nam na nam na stworzeniu przestronnego miejsca do życia dla większej rodziny? W tych i wielu innych sytuacjach nasze potrzeby mogą zaspokoić projekty domów 5-pokojowych. Co je cechuje, jaki układ pomieszczeń mogą posiadać oraz jakie będą ich najważniejsze zalety i wady?

Domy z 5 pokojami – najważniejsze cechy

W katalogu projektów domów 5-pokojowych na stronie https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-5-pokojowych/ możemy zapoznać się z wieloma gotowymi, starannie dopracowanymi gotowymi projektami. Znajdziemy tam rozwiązania o różnej liczbie kondygnacji oraz powierzchni użytkowej rozpoczynającej się już od 60 m2. Zależy nam na ograniczeniu barier i codziennym zacieśnianiu więzi pomiędzy mieszkańcami? Być może spodobają nam się projekty budynków parterowych w formie kostki z płaskim dachem lub okazałej willi. A może stawiamy na prywatność i czytelny podział na strefę dzienną i nocną? W takiej sytuacji nasze potrzeby zaspokoją projekty domów z poddaszem użytkowym bądź piętrowych o tradycyjnej lub bardziej modernistycznej formie. Aby zapewnić nam maksymalną wygodę i funkcjonalność, mogą one dodatkowo posiadać garaż, wiatę, strych czy podpiwniczenie. Dzięki temu każdy z nas bez trudu wytypuje idealne dla siebie rozwiązanie, umożliwiające rozpoczęcie wyjątkowej przygody z budową własnego domu.

Układ pomieszczeń w projektach domów 5-pokojowych

Każdy dom z 5 pokojami jest zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić optymalny komfort wszystkim mieszkańcom. Jeśli bierzemy pod uwagę projekt parterowy, prywatne sypialnie będą w nim zazwyczaj położone nieco z boku, za wspólnym salonem i jadalnią. Interesuje nas budynek dwukondygnacyjny? W takim przypadku strefa dzienna zlokalizowana będzie na parterze, natomiast nocna – na wyższym piętrze. Nierzadko na niższym poziomie zobaczymy także dodatkową sypialnię, którą możemy przekształcić na pokój dla gości lub gabinet do pracy. Prócz podziału na część prywatną i wspólną, równie istotne jest położenie pomieszczeń względem stron świata. W większości projektów salon, kuchnia czy jadalnia są zlokalizowane od strony południowej lub zachodniej, co umożliwia ich naturalne rozjaśnienie i dogrzanie. Sypialnie i część gospodarczą, które nie wymagają aż tak dużego dostępu do światła słonecznego, są natomiast zaplanowane od północy lub wschodu. Taki układ sprawia, że bieżąca eksploatacja wnętrz jest komfortowa dla wszystkich mieszkańców oraz pozwala na zmniejszenie rachunków za opał i oświetlenie.

Zalety i wady domów z 5 pokojami

5-pokojowe domy to budynki, które oferują możliwość wygospodarowania własnej sypialni dla każdego z domowników. Ich duża przestrzeń pozwala na stworzenie wygodnej strefy wspólnej, a nierzadko także dodatkowych pomieszczeń przeznaczonych do pracy czy przenocowania gości. Takie budynki będą dobrym rozwiązaniem dla wielopokoleniowych rodzin, gwarantując im niezbędny komfort bez utraty prywatności. Biorąc pod uwagę tego typu projekty domów pamiętajmy, że mogą być one nieco droższe w realizacji i utrzymaniu, a ich budowa może wymagać posiadania większej (oraz bardziej kosztownej w zakupie) działki.

Jeżeli marzymy o przestronnym domu dla dużej rodziny – zdecydujmy się na projekty domów 5-pokojowych. Wygodne w użytkowaniu, wyjątkowo funkcjonalne oraz wyróżniające się nowoczesną formą, umożliwią nam stworzenie przytulnej i praktycznej przestrzeni do życia, do której każdy domownik będzie wracał z prawdziwą przyjemnością.

Zdjęcie: Projekt EC317a – Dom oszczędny – wariant I (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) z kolekcji Muratora, arch. Piotr Lewandowski

Tekst sponsorowany: Projekty domów 5 pokojowych od MURATORA – projekty.muratordom.pl