Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Jak stosować agrowłókna?

5 lutego 2020

W ostatnim czasie popularne staje się samodzielne uprawianie roślin we własnym ogrodzie. Istotnymi elementami są nie tylko podłoża, ziemia i same sadzonki roślin, ale także sposób zabezpieczenia naszych plantacji przed chwastami, szkodnikami, wiatrem oraz mrozem z jednoczesnym nieograniczaniem dostępu roślin do wilgoci.

Jednym ze sposobów zabezpieczeń upraw jest zastosowanie agrowłókniny czy agrotkaniny, ale jak stosować agrowłókna?

Stosowanie agrowłókien krok po kroku

Agrowłóknina wykonana jest z włókien z polipropylenowych mających strukturę nieregularną, dzięki czemu przepuszczają wodę i powietrze, co pozwala roślinie wzrastać w odpowiednich warunkach. Agrotkanina również wykonana jest z polipropylenu, jednak zbudowana jest z drobnych i mocnych nitek. W porównaniu do agrowłókniny agrotkanina jest trwalsza, jednak cena jest wyższa.

Jakie są rodzaje włókniny?

Na rynku stosowane są włókniny różnego rodzaju i koloru. Agrowłókniny zimowe występują w kolorze białym i mają za zadanie chronić rośliny przed wiatrem i mrozem, a dodatkowo utrzymać odpowiednie warunki wilgotnościowe i termiczne. W kolorach zielonym, brązowym i czarnym natomiast mają zastosowanie jako agrowłókniny ściółkowe.

Dodatkowo zastosowanie tego typu tworzyw pozwala na ściółkowanie.
Ściółkowanie polega na przykryciu wierzchniej warstwy ziemi w celu poprawy warunków glebowych.

Zatem jak stosować agrowłókna? Przede wszystkim należy zmierzyć teren, na którym chcemy zastosować agrowłókninę i wyznaczyć jego powierzchnię. Po wykonaniu tego zadania należy zdecydować się na konkretny rodzaj agrowłókniny i się w nią zaopatrzyć.


Gdy wybierze się agrowłókninę w kolorze zielonym, czarnym lub brązowym należy oczyścić wyznaczony teren z chwastów i wyrównać go, a następnie dokładnie rozłożyć zakupiony materiał. Należy pamiętać o jego przymocowaniu przy użyciu kołków.
W przypadku stosowania zimowej agrowłókniny w kolorze białym sprawa ma się nieco inaczej – zastosowanie tego typu włókniny polega na tzw. otulaniu roślin, by zimowe warunki zewnętrzne im nie zaszkodziły.

Tak samo jak w przypadku agrowłókniny zielonych, czarnych i brązowych należy zmierzyć powierzchnię, na której chcemy zastosować agrowłókninę. W przypadku chęci ochrony pojedynczych roślin białą agrowłókniną należy je owinąć, a następnie obwiązać sznurkiem czy taśmą lub obłożyć kamieniami w taki sposób, by przy silnym wietrze agrowłóknina nie przemieściła się.

Zastosowanie agrowłókniny jest niezwykle proste, a jej ochrona ma wiele zalet – chroni rośliny przed mrozem wiatrem, chwastami i szkodnikami jednocześnie nie ograniczając uprawom dostępu do wody i powietrza.

Redakcja ocalmyogrody.pl

Nasz zespół tworzą doświadczeni profesjonaliści w dziedzinach wystroju wnętrz i budownictwa. Dzięki wieloletniej praktyce i głębokiej wiedzy, dostarczamy rzetelne porady oraz inspiracje, które pomogą Ci w tworzeniu pięknych i funkcjonalnych przestrzeni.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

kosy spalinowe
Studnie w Krakowie
Meble ogrodowe

Jesteś zainteresowany reklamą?