Na ogół wybierając osłonę okienną, kierujemy się wyglądem i wymiarami okna, do którego osłona ta jest przeznaczona. Tymczasem nie wszystkie okna mają standardowe wymiary i zdarza się, że dostępne w marketach budowlanych osłony nie pasują do konkretnego okna i konieczne jest zamówienie osłony na wymiar. Problematyczna może być również kwestia ekspozycji okna na południowe kierunki, a także specyficzne warunki wewnątrz danego pomieszczenia – takie jak wysoka wilgotność powietrza czy duża podatność na zabrudzenia. Wówczas kwestia wyboru odpowiedniej osłony okiennej może być prawdziwym wyzwaniem i wymagać będzie dostosowania osłony do konkretnego problemu. Jakie zatem przeszkody możemy napotkać wybierając najlepsze osłony do danego pomieszczenia?
Nietypowe okna
Gdy wybierasz osłonę okienną, jedną z najważniejszych kwestii jest wielkość otworu okiennego. Przed zakupem należy bardzo dokładnie wymierzyć ramę okienną, pamiętając o kilku kluczowych zasadach. Wszystko zależy bowiem od sposobu montażu osłony okiennej. W przypadku najpopularniejszych osłon, rolet wolno wiszących, możliwe jest zamontowanie inwazyjnie oraz bezinwazyjne. Jeśli rolety mają być montowane między listwami przyszybowymi, należy zmierzyć wysokość samej szyby wraz z uszczelkami, natomiast w przypadku montażu bezpośrednio na ramie okna, powinniśmy uwzględnić całkowitą wysokość tej ramy. Nie ma potrzeby wydłużania wymiarów lub ich zaokrąglania, muszą się one zgadzać co do milimetra. W przeciwnym razie, materiał rolety może zasłaniać okno niedokładnie lub cały system może blokować otwieranie okna, co wpływa również na estetykę wykonania.
Aby pomiar był dokładniejszy, zaleca się jego pobranie co najmniej w dwóch punktach szerokości i wysokości. Jeśli nie jesteś pewien, czy wykonałeś pomiar właściwie lub jeśli po prostu nie jesteś w stanie tego zrobić samodzielnie, możesz skorzystać z pomocy ekipy montażowej w ramach zakupu rolet na wymiar w profesjonalnym sklepie, zajmującym się sprzedażą, montażem i doradztwem w zakresie instalowania wewnętrznych i zewnętrznych osłon okiennych.
W przypadku dużych przeszkleń, można zastosować systemy okienne, których konstrukcja jest jednolita, a obsługa niezwykle intuicyjna. Takie są z pewnością verticale, czyli bardzo innowacyjne osłony, których sterowanie odbywa się zdalnie – za pomocą pilota, a nawet smartfona czy tableta.
Ekspozycja okna na północ lub na południe
Orientacja okien względem kierunków świata jest istotnym czynnikiem w wyborze odpowiedniej osłony okiennej. W zależności od tego, czy okna wychodzą na północ czy na południe, inny będzie stopień nasłonecznienia w pomieszczeniach w ciągu dnia. W pierwszym przypadku, mamy do czynienia z pomieszczeniem raczej ciemnym, a zatem trzeba się liczyć z dużą wilgotnością powietrza. Osłony w takich pomieszczeniach powinny przepuszczać jak największą ilość światła, a jednocześnie zasłonić okna w celu zapewnienia prywatności. Dobrym rozwiązaniem będą tu rolety z tkanin transparentnych, przez które bez problemu będą przechodzić promienie słoneczne. Przy większej wilgotności powietrza warto pomyśleć o żaluzjach drewnianych, bambusowych lub aluminiowych, które nie nasiąkają wilgocią i które łatwo utrzymać w czystości. Południowa ekspozycja okien z kolei oznacza duże, jeśli nie stałe, nasłonecznienie w ciągu dnia. Pomieszczenia takie mogą się szybko nagrzewać, a przebywanie w nich nie należy do przyjemności. Warto wówczas odciąć dopływ światła słonecznego przez montaż rolet zaciemniających. Rolety takie są zbudowane z tkaniny o właściwościach zaciemniających, które w zależności od grubości splotu i zastosowanych innowacyjności są w stanie zminimalizować dopływ światła słonecznego niemal do zera.
Niekorzystne warunki w pomieszczeniach
Zwykle wybór rolet czy żaluzji plisowanych nie jest skomplikowany. Bierzemy pod uwagę przede wszystkim wymiary okna i kwestie estetyczne, ale zdarza się że decydując się na osłonę okienną musimy uwzględnić też przeznaczenie danego pomieszczenia i specyficzne warunki w nim panujące. Pomieszczenia takie, jak łazienka, piwnica, czy kuchnia są szczególnie narażone na działanie wilgoci. Panują w nich niekorzystne dla niektórych materiałów warunki, które mogą wpływać na ich właściwości i żywotność, gwarantowane przez producenta. Z tego powodu, zaleca się skonsultowanie swojego wyboru z ekspertem w wybranych specjalistycznym sklepie.
Duża wilgoć tworzy bardzo niekorzystne warunki, które sprzyjają powstawaniu pleśni i grzybów. Z całą pewnością, będzie ona wsiąkać w strukturę materiału rolety, co będzie prowadzić do zapleśnienia. Niestety, usunięcie pleśni z tkaniny rolety jest niezwykle trudne, a nieraz po prostu niemożliwe. Wymaga to zastosowania bardzo silnych środków grzybobójczych, które mogą zniszczyć powłokę tkaniny. W takich pomieszczeniach warto zdecydować się na osłony ze sztucznych materiałów, które są trwalsze i bardziej odporne na wilgoć. To przede wszystkim żaluzje aluminiowe lub bambusowe.