Od wielu lat istnieje wśród ludzi tradycja robienia wiosennych porządków. Jest ona żywa zwłaszcza na wsi, gdzie od dawien dawna wczesną wiosną porządkowano dom i obejście.
Wiosna to świeżość i porządek
Tradycja ta pozostała do czasów współczesnych. Wiele osób przycina w sadach gałązki, które są zbierane gromadzone na opał na następny rok. Grabi się również opadłe jesienią liście, których nie zdążyło się uprzątnąć przed zimą. Jest również wiele pracy w ogródku, gdzie sadzi się kwiaty oraz wykonuje się prace pielęgnacyjne.
Wszystko robi się tak, aby na wiosnę całe obejście wyglądało jak najlepiej. Oczywiście w tradycyjnych wiejskich, rolniczych rodzinach jeszcze ważniejsze od prac porządkowych są prace polowe. Zimą lub wczesną wiosną robi się ogląd maszyn, czy są w odpowiednim stanie, nie potrzebują napraw lub modernizacji, aby wiosną można było przystąpić do pracy. Takie sprzęty jak pługi, brony, kultywatory czy opryskiwacze muszą być na wiosnę sprawne i kompletne, o ciągniku rolniczym nie wspominając. Na wsi w porze wiosennej robi się również porządki w stodole i innych budynkach gospodarczych.
Często kiedy wykona się podstawowe prace porządkowe i polowe, zaczyna się przygotowywać miejsce, gdzie gromadzi się ziarno, aby nie musieć tego robić przed samymi żniwami. Jeśli ktoś ma wiosną jeszcze zmagazynowane zboże, zwykle do lata je sprzedaje, aby opróżnić magazyny.
Wiosenne porządki na wsi
Nieco inaczej niż na wsi wyglądają wiosenne porządki na terenach miast, gdzie rzadziej spotyka się zabudowę zagrodową oraz ziemię rolną. Nie oznacza to jednak, że w mieście nie wykonuje się wiosennych porządków. Wygląda to jednak nieco inaczej. Tereny publiczne, takie jak parki i skwery, porządkują służby miejskie. Mieszkańca miasta interesuje raczej wyłącznie własne mieszkanie lub działka na której stoi dom jednorodzinny. Większość ludzi w miastach robi wiosenne porządki w domu.
Może to być na przykład mycie okien przed Wielkanocą lub innego rodzaju prace porządkowe. Zdecydowanie więcej pracy mają ludzie mieszkający w domach jednorodzinnych, w mieszkaniach dokładne porządki robi się na bieżąco niezależnie od pory roku. Jeśli ktoś ma natomiast dom z małym choćby ogródkiem, pewne prace wiosną musi jednak wykonać. Doprowadzenie ziemi do odpowiedniego stanu i posadzenie kwiatów nie jest jednak zbyt ciężką pracą i potrafi być przyjemne i relaksujące.
Warto wiosenne porządki w domu robić w taki sposób, aby nie było to zbyt uciążliwe zajęcie. Można rozłożyć to na wiele dni i tak zorganizować sobie pracę, aby nie była tylko pożyteczna, ale i przyjemna.