Czym jest dom ekologiczny?

Własne cztery ściany to jedno z najważniejszych i największych marzeń jakie posiada każdy młody człowiek w momencie wchodzenia w dorosłe życie. Na początku większość z nas nie jest w stanie sobie pozwolić na kupno czyjegoś domu, a co dopiero na budowę od zera własnego domu prywatnego, dlatego większość młodych singli i par przez pierwsze kilka lat swojej kariery zawodowej wynajmuje mieszkanie lub kupuje mieszkanie na własność na kredyt, który spłaca potem przez 20, a nierzadko nawet 30 lat.

Dom – nie dla każdego

Na dom prywatny niestety mało kto może sobie obecnie pozwolić. Jest tak oczywiście głównie z powodów ekonomicznych, ponieważ taki dom jest zauważalnie droższy niż mieszkanie. Nie jest to jednak jedyny powód. Budowa domu prywatnego wiąże się też z większym stresem oraz wysiłkiem jaki należy poświęcić do takiej budowy.

W końcu najpierw musimy znaleźć działkę budowlaną, a wcale nie jest to nic prostego, ponieważ większość działek budowlanych ma zawyżone ceny lub wysokie ceny wynikające z dobrej lokalizacji. Dlatego podczas szukania działki pod budowę trzeba szukać złotego środka, a takich działek, które nie są zbyt drogie, ale są też w miarę dobrej lokalizacji, jest niestety niewiele.

Z czym wiąże się podjęcie się budowy domu?

Budowa domu to również zezwolenia i zgody, które musimy uzyskać od urzędu naszego miasta i gminy. Zdobycie takiego pozwolenia oznacza godziny pisania listów, stania w kolejkach i rozmów z urzędnikami. A to kosztuje czas i nerwy.

Będziemy potrzebowali również plan architektoniczny naszego domu. Żeby zdobyć taki plan będziemy musieli znaleźć biuro architektoniczne, które za pieniądze nam taki plan stworzy lub które sprzeda nam jeden z gotowych planów. Stworzenie takiego projektu zajmuje często wiele tygodni, jest kosztowne i wymaga od nas bardzo częstych konsultacji z architektem.

Oprócz architekta będziemy oczywiście potrzebowali też ekipy budowlanej, która wygeneruje dla nas kolejny koszty.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na własny dom, to na jaki postawić? Obecnie popularne są dwie koncepcje: domu tradycyjnego oraz domu ekologicznego.

Czym jest dom ekologiczny? Jest to dom, którego konstrukcja i działanie została przemyślana w sposób, który sprawia, że dom jest bezpieczny dla środowiska.

Domy ekologiczne są na przykład budowane zazwyczaj z naturalnych i bezpiecznych dla środowiska materiałów, takich jak drewno.

Domy takie używają również nowoczesnych i ekologicznych technologii m.in do ogrzewania domu. Mowa tu chociażby o panelach słonecznych zapewniających prąd oraz ogrzewających cały dom oraz wodę dostarczaną do domu.