Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Czy warto zasadzić bukszpan w ogrodzie?

21 lutego 2020

Bardzo popularną rośliną w polskich ogrodach jest bukszpan wieczniezielony. Jego ogromną zaletą jest to że rośnie powoli, oraz to że jest zielony w zimie. Powoduje to że często jest wykorzystywany jako żywopłot. Gęste ugałęzienie wraz z drobnymi zielonkawymi liśćmi doskonale sprawdzą się jako osłona od drogi czy sąsiadów.


Do najpopularniejszych odmian można zaliczyć:


– Suffruticosa – najlepsza odmiana do niskich żywopłotów. Nie przeszkadza jej częste strzyżenie. Podłużne, w odcieniu jasnej zieleni liście pięknie lśnią na słońcu. Odmiana ta charakteryzuje się niską wysokością, do 100cm wysokości.


– Elegantissima – ten gatunek doskonale nadaje się do niskich i formowanych żywopłotów. Dobrze radzi sobie zasadzony w donicach. Charakterystyczna biała obwódka liści daje bardzo ciekawe efekty ozdobne na wiosnę.


– Faulkner – tak samo jak powyżej odmiana dobra do niskich i formowanych żywopłotów. Owalne, jasnozielone liście o wyglądzie nieco innym niż w odmianach suffruticosa i elegantissima.

Pielęgnacja i sadzenie bukszpanu


Bukszpan w ogrodzie nie powinien znajdować się w pełnym słońcu. Najlepsze będą stanowiska osłonięte w cieniu lub półcieniu. Niskie temperatury, szczególnie zimowe wiatry w pogody bez śniegu mogą być bardzo niszczące dla roślin. Bukszpan nie posiada specjalnych wymagań glebowych. Nawet na słabej jakości glebie będzie dobrze rósł. W przypadku ciężkiej gleby wysokiej jakości warto zmieszać ją z piaskiem, ponieważ krzew nie lubi zbyt dużej wilgoci i może chorować.


Jeśli chcemy, aby krzew był gęsty i posiadał wiele liści należy regularnie obcinać jego końcówki. Najlepszym okresem do tego będzie kwiecień i marzec jak również sierpień. Do przycinania warto użyć ostrych narzędzi, ponieważ w miejscach uszkodzeń mogą występować choroby. Bukszpan można nawozić na wiosnę i z początkiem lata. Ostatnie dawki powinny być podawane do końca lipca.


Rośliny w doniczkach można sadzić przez cały rok. Jeśli chcemy sadzić je w ziemi, np. jako żywopłot warto zrobić to pod koniec wakacji. Na 1 metr gęstego żywopłotu należy zasadzić około 12 roślin. Jeśli chcemy mniejszego zagęszczenia, odległości między sadzonkami powinny wynosić około 25cm.


Bukszpan można samemu rozmnażać poprzez wykonanie sadzonek pędowych. Podczas przycinki na koniec wakacji zostawiamy niezdrewniałe gałązki o długości około 10-15cm. Należy zasadzić je w skrzynkach z lekką ziemią o odczynie kwaśnym. Podczas zimy sadzonki należy przechowywać w chłodnym miejscu, jednak nie na zewnątrz. Dobrym miejscem będzie piwnica lub ganek jeśli taki posiadamy.

Redakcja ocalmyogrody.pl

Nasz zespół tworzą doświadczeni profesjonaliści w dziedzinach wystroju wnętrz i budownictwa. Dzięki wieloletniej praktyce i głębokiej wiedzy, dostarczamy rzetelne porady oraz inspiracje, które pomogą Ci w tworzeniu pięknych i funkcjonalnych przestrzeni.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

kosy spalinowe
Studnie w Krakowie
Meble ogrodowe

Jesteś zainteresowany reklamą?