Ogrzewanie podłogowe już dawno przestało być wyznacznikiem luksusu. Decydują się na nie mieszkańcy bloków oraz właściciele domów. Można bowiem zastosować je w wybranych pomieszczeniach, ale i na większych przestrzeniach. Jak każda instalacja, tak i ogrzewanie podłogowe ma jednak zarówno zalety, jak i wady.
Jakie plusy i minusy należy uwzględnić przed wyborem i dokonaniem zakupu? sprawdzamy!
Podstawowe zalety ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe to instalacja, która zostaje całkowicie ukryta pod posadzką. Dzięki niej można zyskać niezwykle komfortowe wnętrza, bardzo ciepłe. To propozycja chętnie wybierana głównie do łazienek. Tu bowiem domownicy się kąpią i wykonują zabiegi pielęgnacyjne. Wyjście spod prysznica bądź z kąpieli i stąpanie po ciepłej podłodze jest bardzo przyjemne i chroni przed wyziębieniem.
Właściwie zaprojektowana i należycie ułożona instalacja ogrzewania podłogowego może posłużyć przez długi czas i to ze zminimalizowanym ryzykiem jakichkolwiek awarii. To również sposób na oszczędności, ponieważ można ustawić o 1-2 stopnie Celsjusza temperaturę niższą niż przy tradycyjnych grzejnikach. Odczucia pod względem termicznym są satysfakcjonujące, a rachunki za ogrzewanie – niższe.
Zastosowanie instalacji grzewczej pod posadzką sprawia również, że domownicy mają niemałe możliwości aranżacyjne. Co najważniejsze jednak, ciepło jest rozprowadzane w sposób najbardziej pożądany – ku górze. Przy podłodze jest najcieplej, a niższa temperatura notowana jest na wysokości tułowia i wyżej. Działające w ten sposób instalacje ogrzewania podłogowego można znaleźć na stronie https://econovli.pl/.
Wady, które trzeba uwzględnić
Co z wadami? Przede wszystkim ogrzewanie podłogowe wymaga większych nakładów finansowych niż w przypadku tradycyjnych grzejników. Poza tym instalację trzeba przemyśleć na etapie projektowania czy remontu, ponieważ wszystkie elementy podłogówki układane są pod posadzką.
Choć podłogówka należy do systemów o niskiej awaryjności, to jednak nie da się wykluczyć ryzyka wystąpienia problemów z samą instalacją czy jej działaniem. Dzieje się tak najczęściej, gdy za jej tworzenie biorą się fachowcy o zbyt małym doświadczeniu lub niewystarczającej wiedzy. Naprawa instalacji ogrzewania podłogowego to zaś koszty i konieczność kucia podłogi.
Trzeba również mieć na uwadze, że mimo sporych możliwości aranżacyjnych, podłogówka ma pewne ograniczenia – nie zastosujemy tu ciężkich i masywnych mebli czy puszystych i grubych dywanów, ponieważ elementy tego typu niekorzystnie wpłyną na działanie ogrzewania podłogowego.
Instalacja godna uwagi, czy ryzykowny system?
Ogrzewanie podłogowe ma bardzo dużo zalet, ale i nieco wad. Wiele zatem zależy od tego, jakim budżetem dysponują użytkownicy, a także na czym najbardziej im zależy. Warto wziąć pod uwagę wszystkie plusy i minusy i na tej podstawie zadecydować, czy podłogowy system grzewczy będzie odpowiednim rozwiązaniem dla wszystkich domowników.
Materiał zewnętrzny