Tym, co plasuje się dość wysoko w rankingu przedmiotów niezbędnych w ogrodzie, jest nic innego jak wąż ogrodowy. Każdy ogrodnik potwierdzi, że jest to rzecz, bez której wprost nie można się obejść, dlatego w tym artykule zwrócimy uwagę na to, co warto o nim wiedzieć – zapraszamy!
Parametry węża ogrodowego, o których warto wiedzieć
Nie ma mowy o efektownym ogrodzie bez jego odpowiedniej pielęgnacji. Podlewanie i nawadnianie to jedne z tych czynności, bez których rośliny nie będą miały możliwości wzrostu, dlatego na wyposażeniu każdego ogrodnika powinien znaleźć się choć jeden szlauf. Na co zwracać uwagę podczas zakupu? Węże ogrodowe różnią się od siebie szeregiem właściwości które należy dostosować do warunków, w jakich będziemy ich używać. Kluczowa dla wygody podczas pracy jest długość węża. Dobrze jest oszacować odległość pomiędzy ujściem wody, a miejscem, w którym będziemy chcieli z niego korzystać. Określenie realnych parametrów jest o tyle ważne, że długość wpływa na ciśnienie wody. Dodatkowo zbyt długi wąż może mieć tendencję do plątania, co na dłuższą metę może być niewygodne i problematyczne.
Kolejnym parametrem, który ma ogromne znaczenie w kontekście swobodnego użytkowania, jest średnica, która powinna być adekwatna do powierzchni ogrodu. Zasada jest prosta – im większy teren – tym dłuższy i grubszy wąż. Nie sposób także pominąć roli materiału, który nierzadko narażony jest na uszkodzenia powstałe w wyniku przeciągnięcia po nierównej powierzchni. Kupując model na lata, dobrze jest sprawdzić ilość warstw (im więcej, tym lepiej).
Wąż ogrodowy – jakie akcesoria pomocnicze wybrać?
Kiedy już znajdziemy idealny wąż, który dosięgnie nawet w najdalsze zakątki ogrodu, nie skręca się, ani nie zagina podczas pracy, można zacząć myśleć o dodatkowych akcesoriach, dodatkowo usprawniających podlewanie. Zdecydowanym must have jest funkcjonalny pistolet z regulacją mocy, który umożliwi nam precyzyjne kierowanie strumienia wody w wybrane miejsca. Niezwykle pomocne są także stojaki i bębnowe wózki, dzięki którym nie musimy męczyć się z przenoszeniem i zwijaniem węża.
Jeśli dysponujemy naprawę sporym terenem, dobrą praktyką jest nabycie rozdzielaczy lub trójników, dzięki którym będziemy mieli możliwość podłączenia kilku końcówek w tym samym czasie. Na uwagę zasługują także zraszacze, dzięki którym możliwe jest nieinwazyjne podlewanie wybranej powierzchni. Dzięki nim możliwe jest precyzyjne podlewanie terenu bez konieczności udziału w tej czynności, dzięki czemu zyskujemy sporo czasu.