Wiele domów ze skośnymi dachami wykorzystuje okna dachowe do doświetlenia poddasza. Mogą ona przepuścić nawet do 50% więcej promieni słonecznych niż tradycyjne okna pionowe. Dzieje się tak ze względu na lepszy kąt położenia w stosunku do okien pionowych. Mnogość różnorakich rozwiązań stosowanych w nowoczesnych oknach dachowych powoduje, że warto przed zakupem zapoznać się z podstawowymi typami i funkcjami. Poniżej zostanie przedstawiony podział na najpopularniejsze rodzaje okien dachowych.
Klasyfikacja ze względu na metodę otwierania
Najczęstszym podziałem jakiego dokonuje się jest klasyfikacja ze względu na metodę otwierania. Pierwszą i najpopularniejszą metodą otwierania są okna obrotowe. Uchwyt do otwierania jest zamocowany w górnej części okna jeśli nie są one umiejscowione wysoko. Może być on jednak umieszczony na dolnej krawędzi jeśli wymaga tego umiejscowienie okna. Oś otwarcia znajduje się w połowie okna poprzez specjalne pręty mocujące okno we framudze. Okna o takiej konstrukcji można uchylać jak również obracać do kąta prawie 180 stopni co pozwala w prosty sposób umyć okno, jak i zostawić je otwarte z szerokim otworem.
Charakterystyka okien uchylnych
Kolejnym rodzajem będą okna uchylne z osią obrotu znajdującą się w górnej krawędzi okna. Powoduje to że otwierane skrzydło podczas otwierania nie wchodzi do wnętrza pomieszczenia. Specjalne siłowniki lub sprężyny blokują okno w pozycji otwartej uniemożliwiając zamknięcie. Minusem takiej konstrukcji jest utrudnione mycie szczególnie od zewnątrz. Często problem ten rozwiązuje się poprzez montaż dwóch mniejszych okien koło siebie zamiast jednego dużego.
Okna uchylno-obrotowe łączą cechy dwóch poprzednich rodzajów okien. Posiadają one dwie osie obrotu – jedną w połowie okna, a drugą na górnej krawędzi. Można je w prosty sposób uchylać jak i otwierać. Nie ma dzięki temu problemu z ich myciem. Cały mechanizm obsługiwany jest przez specjalne wielofunkcyjne klamki. Innym typem są okna uchylno-przesuwne. Mogą one uchylane do kąta 30 stopni lub otwierane – wtedy kąt zwiększa się do 60 stopni.
Dzięki funkcji przesuwnej okno przy otwieraniu nie wchodzi do pomieszczenia. Skrzydło unosi się do góry lub przesuwa się na bok. Dzięki temu nie ma problemu z podejściem do okna i wyglądaniem przez nie, ale mycie jest utrudnione. Dzięki wysuwaniu okna na zewnątrz okna tego typu dobrze sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach. Okna wysokoosiowe charakteryzują się umieszczeniem osi na około 3/4 wysokości ramy. Specjalne siłowniki wynoszą skrzydło podczas otwierania ponad dach, dzięki czemu okna otwierają się lekko i nie wchodzą do środka pomieszczenia.