Ile kosztują prace ziemne w Polsce w 2024 roku?

Planujesz wykonać na swojej posesji prace ziemne, ale nie wiesz, jakich kosztów się spodziewać? Sprawdziliśmy to dla Ciebie — poniżej znajdziesz przybliżone koszty za poszczególne prace prowadzone na działce budowlanej.

Cena zależy od zakresu usługi konkretnego typu działań

Mówiąc o kosztach robót ziemnych, trzeba najpierw zastanowić się, jakie dokładnie usługi wchodzą w zakres wykonywanych prac. Wiele firm — takich jak np. Reminstal, świadcząca  wywóz gruzu w Będzinie — oferuje kompleksowe usługi przy użyciu koparki i wywrotki. Oznacza to, że w przypadku współpracy z takimi przedsiębiorstwami możemy liczyć na nieco niższe ceny. W końcu wykonują one usługi całościowo, poczynając od wykopu ziemi, a kończąc na transporcie kruszywa pod wskazany adres.

Z drugiej strony korzystanie z usług firm, które mają wąski zakres specjalizacji, tj. tylko zajmują się wykopem, może wiązać się z nieco wyższą ceną. Aby łatwiej oszacować ceny, skupmy się na konkretnych pracach.

  • Wykop fundamentów (z reguły tutaj jest potrzebna obecność operatora i koparki): można się spodziewać, że koszt takiej usługi wyniesie w granicach 150 złotych za m³;

  • Niwelacja terenu: tutaj również będzie potrzebna praca koparki — możesz tu oczekiwać cen w okolicach 40 złotych za m²;

  • Prace ziemne przy drogach: usługa ta jest raczej adresowana do instytucji publicznych, ale jako osoba prywatna też możesz chcieć zlecić usługi związane z budową drogi — jeśli posiadasz dużą posesję. Przy drogach zakres działań ziemnych może być spory, m.in. podczas przygotowywania wykopów i budowania nasypów — tego typu prace mogą być najdroższe spośród wszystkich dotyczących robót ziemnych;

Prace ziemne — co wpływa na wysokość ich ceny

Zastanawiając się nad cennikiem prac ziemnych, trzeba mieć na względzie dodatkowe czynniki, które mogą wpłynąć na jego wysokość. Do nich zaliczymy przede wszystkim:

  • Lokalizacja — zdarza się, że stosunkowo niewielki wykop wymaga angażowania ciężkiego sprzętu. Powodem jest tutaj niekiedy trudna dostępność terenu, na którym mają być prowadzone prace ziemne. Obecność dużej koparki zamiast minikoparki automatycznie wpływa na wzrost kosztów robót ziemnych.

  • Ilość roboczogodzin — najczęściej firmy rozliczają się ze swoimi klientami na podstawie ilości przepracowanych godzin. Najlepiej przed rozpoczęciem zlecenia zapytać firmę, ile przewiduje godzin wykonywać daną pracę. To łatwo pozwoli oszacować całościowy koszt prac ziemnych. 

  • Dostępność ciężkiego sprzętu: jeśli w Twojej okolicy nie działa żadna z firm dysponujących koparkami, musisz na pewno liczyć się z wyższym kosztem zlecenia. Dojazd kosztuje — w końcu pojazdy muszą zużyć więcej paliwa, aby dotrzeć na teren, na którym planujesz wykonywać roboty ziemne. 

Ręczne prace, czy przy użyciu koparki?

Odpowiadając na pytanie, ile kosztują prace ziemne, zawsze pojawia się pokusa w stylu: A może by tak wziąć łopatę i samemu wykopać? Często jest to dobry pomysł! 

Z jednej strony kusząca jest oszczędność — nie trzeba płacić firmie za prace ziemne. Trzeba jednak pamiętać, że wykopanie fundamentów pod dom może zajęć kilka dni, a całodzienną pracą łopatą może odcisnąć trwały ślad na naszym zdrowiu. Finalnie doprowadzi to do sytuacji, że oszczędność będzie tylko pozorna — ostatecznie więcej pieniędzy wydamy na wizyty u lekarzy i fizjoterapeutów. 

Uważamy, że decyzja o wyborze metody powinna być podyktowana rozmiarem wykopu, dostępnym czasem i budżetem. Ręczne kopanie może być opłacalne w przypadku drobnych robót ziemnych — np. wykop 

Ile kosztują prace ziemne w Polsce? (podsumowanie)

Już wiemy, jakie są przybliżone koszty za poszczególne rodzaje robót ziemnych. Wiemy też, że samodzielnie kopanie pozwoli Ci sporo zaoszczędzić. Z drugiej strony może być sporym obciążeniem dla zdrowia. Firma świadcząca prace ziemne wykona prace przy użyciu profesjonalnego sprzętu — cena takiej usługi wcale nie musi być wysoka. 

Materiał zewnętrzny