Nie da się ukryć, że mamy do czynienia z kryzysem energetycznym. Jego skutki są zauważalne w całej Europie, ale i na świecie. Na jego wystąpienie ma wpływ wiele czynników. Jedno jest natomiast pewne – obecnie warto dysponować alternatywnym źródłem ciepła. Komfort termiczny to jeden z najważniejszych elementów, jakie mają wpływ na dobrostan i samopoczucie domowników. Zadbaj o to, by w twoim domu zawsze było ciepło. Jak to zrobić? Sprawdzi się biokominek do zabudowy, o którym opowiemy w naszym artykule.
Biokominek do zabudowy – jak działa?
Na początek warto pokrótce wyjaśnić, czym jest i jak działa biokominek do zabudowy. Jest to urządzenie, zbudowane z gotowej obudowy ze stali wraz z wbudowanym palnikiem na bioetanol. Biokominek można zamontować z użyciem różnych materiałów, takich jak płyty karton-gips, ceramika, kamień, szkło, gres itp. Niektóre modele biokominków mają wbudowaną dodatkową izolację termiczną – dzięki temu można je osadzić w miejscach, które są wyjątkowo wrażliwe na wysoką temperaturę.
Kominki świetnie komponują się z aranżacją w każdym pomieszczeniu. Do wyboru są biokominki do zabudowy:
- jednostronne (do zabudowy w ścianie)
- wielostronne
- narożne lewostronne
- narożne prawostronne
Jak wspomnieliśmy – biokominek do zabudowy jest opalany bioetanolem. Ten z kolei jest pozyskiwany z alkoholu etylowego, wytwarzanego z odpadów organicznych (biomasy). W przeciwieństwie do tradycyjnych kominków – biokominek nie emituje dymu ani nie pozostawia popiołu. Jedyne, co się z niego wydobywa, to niewielkie ilości pary wodnej i dwutlenku węgla.
Dlaczego warto zamontować biokominek do zabudowy w swoim domu?
O zaletach kominka nie trzeba nikogo przekonywać. Widok migoczącego ognia i przyjemne ciepło zapewniają niepowtarzalny klimat. Kominek to nie tylko źródło ciepła, ale również niebanalny element aranżacji. Doda wnętrzu przytulności i nietuzinkowego charakteru. Warto jednak nadmienić, że biokominek do zabudowy cechuje się nowoczesnym designem. Sprawdzi się zatem jako dopełnienie każdej aranżacji – zarówno klasycznej, jak i modernistycznej.
Ponadto biokominek jest łatwy w montażu. Nie wymaga dostępu do przewodów kominowych ani montowania specjalnych systemów wentylacyjnych. Jak wspomnieliśmy – podczas spalania biopaliwa nie wydziela się dym. Nie ma także żadnych specyficznych wymagań, jeśli chodzi o miejsce montażu. Biokominek można zatem wkomponować w dowolne miejsce pomieszczenia. Urządzenie występuje w różnych rozmiarach i może mieć różne kształty. Ogień znajdujący się za przeszkleniem jest bezpieczny. Można jednak zdecydować się także na kominek z otwartym ogniem.
Biokominki do zabudowy – biokominki jako ekologiczne źródło ciepła
Stosowany do zabudowy biokominek to niebanalny element aranżacji. Warto jednak wspomnieć o innej funkcji biokominka. Takie urządzenie to niezależne, dodatkowe źródło ciepła w domu. Jest to bardzo istotne, biorąc pod uwagę to, o czym wspominaliśmy na początku artykułu. Kryzys energetyczny i narastające problemy z dostępem do tradycyjnych paliw, zmuszają do poszukiwania pewnych i bezpiecznych rozwiązań.
Palący się w biokominku ogień wydziela ciepło, które rozchodzi się po całym pomieszczeniu. Przy tym urządzenie nie wydziela jednak żadnych szkodliwych substancji. Biokominek ma moc około 3 kW. To nawet nieco więcej niż pokojowy kaloryfer. Urządzenie przyjdzie zatem z pomocą, gdy pojawią się problemy z dogrzaniem pomieszczenia tradycyjnymi sposobami. Warto też nadmienić, że bioetanol ma wysoką kaloryczność. Co to oznacza? Otóż ogień na kominku opalanym bioetanolem pali się średnio od 2 do 9 godzin.