Lampy HPS zakwalifikować możemy do rodziny żarówek wyładowczych. Te właśnie lampy są zaprojektowane do tego, aby użyć ich podczas fazy kwitnienia. Wówczas jesteśmy w stanie zagwarantować roślinom jak najlepsze warunki, aby mogły się jak najlepiej rozwijać i dawać bogate plony. Obecnie lampy te cieszą się ogromną popularnością, ponieważ mają wiele zalać. Przede wszystkim najważniejszy jest tutaj kolor światła, który stymuluje fazę wzrostu roślin, jak również jest bardzo duży wybór świetlówek, które są niezwykle energooszczędne. Co jeszcze warto wiedzieć o lampach HPS?
Lampy HPS – charakterystyka
Lampy HPS mają w swoim jarzniku rtęć, sód oraz gaz zapłonowa. Poprzez impuls zapłonowy następuje parowanie sodu wewnątrz jarznika, aż do momentu, kiedy uzyskamy właściwy poziom ciśnienia i wtedy kolor lampy się równoważy. Tym, co wyróżnia wysokoprężne lampy sodowe, jest niezwykła efektywność oraz żywotność, gdyż czas pracy lampy nowego typu może sięgać nawet 30 tysięcy godzin. Tego typu lampy emitują światło w kolorze czerwonym, dzięki czemu rośliny bardzo ładnie kwitną, a później intensywnie owocują. Jeżeli chodzi o konstrukcję lamp, to jest ona tak zaprojektowana, żeby zrównoważone było wydzielanie obu pasm.
Czym wyróżnia się lampa HPS na tle innych?
Lampy HPS na rynku dostępne są już od dawna, ponieważ wynaleziono je około 1970 roku, a miały stanowić alternatywę dla popularnego w tych czasach niskociśnieniowego oświetlenia ulicznego. Niedługo po tym, kiedy wynaleziona została lampa HPS, niektórzy ludzie zdali sobie sprawę z tego, że światła świetlne doskonale sprawdzą się podczas uprawiania roślin. Od tego momentu lampy te zaczęły cieszyć się dużą popularnością wśród osób, które uprawiają rośliny w pomieszczeniach. Nie ma się zatem co dziwić, że nawet teraz lampy te są intensywnie wykorzystywane w pomieszczeniach do uprawy, jak również w uprawach komercyjnych.
Korzyści wynikające ze stosowania lamp HPS
Nie ulega wątpliwości, że lampy HPS mają mnóstwo zalet. Do jednej z największych możemy zaliczyć naturalny kolor światła, który jest zbliżony do kolory naturalnego. Obecnie możemy na rynku spotkać również lampy, które możemy swobodnie dostosować do danych etapów rozwoju roślin, ewentualnie możemy przy tym wykorzystać uniwersalne lampy sodowe, które są przeznaczone na cały czas rozwoju roślin. Dzięki ogromnej wydajności energetycznej, wykorzystywanie tego typu lamp jest korzystne z ekonomicznego punktu widzenia, jeżeli dysponujemy dużymi uprawami. Ogromna rozpiętość mocy żarówek sprawia, że możemy je swobodnie łączyć. Jeżeli wykorzystamy lampy o różnej mocy, to możemy stworzyć warunki, które są dostosowane do indywidualnego cyklu wzrostu roślin.