Niektórzy pracownicy branży wykończeniowej czy obróbki drewna mawiają, że cały świat opiera się na wkrętach. Patrząc na ich niezwykle szerokie zastosowanie i ilość podtypów można rzec, że rzeczywiście coś w tym jest. My postaramy się omówić najważniejsze funkcje wkrętów ciesielskich i wskazać, jakie typy tych elementów znajdziesz na rynku.
Czym charakteryzują się wkręty ciesielskie? To elementy łączeniowe, wykonane z mocnego tworzywa metalowego, przeznaczone do trwałego łączenia różnych elementów konstrukcyjnych. Najlepsze wkręty mają dużą nośność i charakteryzują się odpornością na działanie czynników degradujących.
Typy wkrętów ciesielskich
Najczęściej spotykane wkręty ciesielskie to takie, które posiadają stożkowy lub talerzykowy łeb. Ich kształt sprawia, że dwa elementy (najczęściej drewniane lub drewnopodobne) przylegają do siebie trwale i stabilnie. Oczywiście, konieczne jest abyś przy pracy odpowiednio dobrał długość wkrętu i jego grubość. Wiele informacji o wkrętach do drewna znajdziesz na stronie https://hanex.pl/pol_n_Wkrety_Wkrety-Do-Drewna-TORX-Wkrety-Ciesielskie-299.html.
Poza tym wkręty dzieli się także na wersję mocowania. Istnieją elementy posiadające wykończenia płaskie, krzyżowe czy na torx. To ostanie zapewnia stabilne dokręcenie w różnych warunkach, dzięki czemu w pełni możesz wykorzystać powierzchnię wkręta do mocowania konstrukcji. Dzięki torx element wkręcający może mocno docisnąć wkręt, bez „wyskakiwania” podczas kręcenia.
Wkręty ciesielskie – najpopularniejsze zastosowanie
Wkręty ciesielskie mają bardzo szerokie zastosowanie, w zależności oczywiście od ich grubości czy kształtu. Np. te duże, mocne elementy są idealnym sposobem montażu belek podporowych w dachu, więźb, łat czy kontrłat. Konstrukcja wielu nowoczesnych i stabilnych dachów opiera się właśnie na wkrętach.
Poza tym ich zastosowanie znajdziesz także w stawianiu ścian w domach jednorodzinnych drewnianych, przygotowaniu mebli, tworzeniu podłóg czy innych części, opartych na materiałach drewnopochodnych. To sposób na zastąpienie mało efektywnych i nieestetycznych gwoździ, które mogą trwale uszkodzić elementy łączone i nie mają odpowiedniej nośności. Pamiętaj też, że na rynku dostępne są również wkręty do powierzchni betonowych, plastikowych, gipsowych i podobnych. Korzystanie z ich potencjału to ogromne ułatwienie dla wykonawców i dla Ciebie.